fbpx

Wydarzenia 10-11 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie

Podróże Piotra Zaremby do państw nordyckich po drugiej wojnie światowej [Pomerania incognita]

 

11 kwietnia (czw.) o godz. 18:00 w cyklu Spotkań z pomorską przeszłością wykład na temat podróży Piotra Zaremby do państw nordyckich po 1945 r. przedstawi dr Jordan Siemianowski z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Wydarzenie odbędzie się tradycyjnie w filii nr 7 (pl. Matki z Teresy z Kalkuty 8). Wstęp wolny.

 

Piotr Zaremba jest jednym z najbardziej zasłużonych mieszkańców Szczecina w powojennej historii przede wszystkim dzięki dokonaniom na rzecz odbudowy zrujnowanego miasta. Jego aktywność doceniono w 2000 r., gdy nadano mu miano szczecinianina stulecia.

 

Autorytet, którym się cieszył jako urbanista i architekt specjalizujący się w budowlach portowych sprawił, że stał się znany również poza granicami Polski. Ułatwiło mu to podróżowanie do wielu krajów, w tym skandynawskich, gdzie jako osoba pochodząca z kraju leżącego po wschodniej strony „żelaznej kurtyny” zyskał dość spore zainteresowanie.

 

W wykładzie zaprezentowane zostaną plany przyświecające P. Zarembie w trakcie delegacji do państw skandynawskich oraz znaczenie tych podróży zarówno dla odwiedzanych krajów, jak i również związanego z P. Zarembą środowiska szczecińskiego.

Okazuje się, że podróże szczecińskiego urbanisty do państw skandynawskich miały charakter polityczny, kulturalny oraz gospodarczy przynosząc wymierne rezultaty np. w postaci utworzenia połączenia promowego Szczecin — Trelleborg.

 

O prelegencie:

dr Jordan Siemianowski – adiunkt w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego, zajmuje się historią Skandynawii, stosunkami polsko-skandynawskimi w XX wieku oraz historią polskiej floty handlowej. Autor około 40 artykułów oraz monografii pt. Działalność nowych armatorów w Gdańsku i Gdyni w latach 1919–1939 (Szczecin 2020), a także Materiałów źródłowych do działalności norweskich armatorów w Gdańsku i Gdyni w latach 1919-1939 (Szczecin 2023).

 

Partnerami wydarzenia oraz cyklu są:

Fundacja Ścieżkami Pomorza

Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

IAE PAN Ośrodek Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich w Szczecinie

 

 

Kolorowe pragnienia wiosny [wernisaż]

 

10 kwietnia (śr.) o godz. 18:00 w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2) odbędzie się wernisaż wystawy prac malarskich artystek i artystów Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Wstęp wolny.

 

O wystawie:

Wiosna jest  kluczowym elementem odczuwania głębi w malarstwie. Wiosna – to najpiękniejsza z czterech pór roku. Jest ona okresem budzącego się życia oraz symbolem miłości. Wiosną zachodzą gwałtowne zmiany w przyrodzie i przełom w naszych sercach. Motyw wiosny jest częsty w sztuce, w tym również w malarstwie. Obrazy naszych artystów namalowane są różnymi technikami, barwami – kolorami, intuicyjnie.

 

O Stowarzyszeniu:

Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Twórców Kultury działa od 2006 roku. Stowarzyszenie jest niezależnym i dobrowolnym związkiem artystów pracujących twórczo w różnych dziedzinach sztuki, takich jak malarstwo, rzeźba, poezja, fotografia i filmowanie. Celem ZSTK jest upowszechnianie szeroko rozumianej sztuki, podejmowanie działań zmierzających do polepszenia warunków pracy twórczej oraz współdziałanie z lokalnymi organizacjami działającymi na rzecz kultury i sztuki.

 

Twórcy:

 1. Franciszek Gombos
 2. Krzysztof Michalski
 3. Jadwiga Mirecka
 4. Andrzej Buko
 5. Barbara Kwiatkowska
 6. Elżbieta Kurtyka
 7. Kazimierz Pomorski
 8. Danuta Borek
 9. Danuta Łazowska -Wożniak
 10. Zofia Hintz-Wojtysiak
 11. Marta Trybowska
 12. Renata Lipińska
 13. Barbara Wawrzoła
 14. Agnieszka Klimek
 15. Anna Markowska
 16. Krystyna Kowalewska
 17. Izabella Staśkiewicz
 18. Ewa Rogala
 19. Anna Domaradzka
 20. Danuta Janiszewska
 21. Malgorzata Krawczyk
 22. Beata Wandasiewicz-Szmatłoch

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

UM Szczecin

Inkubator Sektorów Kreatywnych został powołany 1 września 2011 r. w celu realizacji zadania publicznego: „Prowadzenie Inkubatora dla Organizacji Pozarządowych działających w sferze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, w budynku położonym przy al. Wojska Polskiego 90 w Szczecinie”.

Projekt finansowany z dotacji Gminy Miasto Szczecin

Kontakt

INKU Inkubator Sektorów Kreatywnych al. Wojska Polskiego 90 70-482 Szczecin
biuro@inkubatorkultury.szczecin.pl
91 424 04 64

© 2018 INKU Szczeciński Inkubator Kultury

new-element.svg

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.