Książka za złotówkę na WIOSNĘ
Data: 08 – 13 kwietnia 2024
Miejsce: Hol przy Wypożyczalni oraz Czytelnia Zbiorów Specjalnych
Od 8 do 13 kwietnia 2024 zapraszamy na wiosenną akcję KSIĄŻKA ZA 1 ZŁ.
W ofercie używane książki, głównie beletrystyka i literatura popularnonaukowa, książki dla dzieci, czasopisma, książki obcojęzyczne i do nauki języków obcych.
Hol przy Wypożyczalni Głównej / poniedziałek – piątek 9:00-20:00, sobota 9:00-15:00
Ponadto w Czytelni Zbiorów Specjalnych / poniedziałek, środa, czwartek, piątek – 9:00-19:00, wtorek 9:00-15:00
można będzie wybrać
KSIĄŻKI Z DZIEDZINY SZTUKI I MUZYKI, ALBUMY, WINYLE I NUTY ZA 1 ZŁ.
Organizatorami akcji są: Koło nr 1 Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Książnica Pomorska.
Wystawa: Tomasz Rzeszutek – „Powrót do natury”
Data: 03 – 30 kwietnia 2024
Miejsce: Sala Kolumnowa
Zapraszamy na wystawę pejzaży Tomasza Rzeszutka – „Powrót do natury”.
Wernisaż wystawy odbędzie się 9 kwietnia, o godz. 18:00 w Sali Kolumnowej.
Tomasz Rzeszutek – szczecinianin, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie, rysownik i malarz. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Artystów Integracji Europejskiej i Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.
Brał udział w licznych plenerach środowiskowych i międzynarodowych oraz w wielu wystawach zbiorowych. Jego prace prezentowano także na ponad 20 wystawach indywidualnych. Oprócz pejzażu uprawia malarstwo figuratywne a także zajmuje się asamblażem. Od wielu lat maluje cykl miniaturowych obrazów olejnych „Mój Jezus“ prezentowany w wielu miastach w Polsce i za granicą.
Od autora:
Czemu pejzaż? Bo lubię naturę, jej swobodny, szeroki oddech. Malując w naturze plenerowo ciągle się uczę, ale też potwierdzam stare prawdy malarskie, np. że kontrast może spajać, a niebo nie może istnieć samotnie, bez powiązania z ziemią.
Wybieram takie miejsca, gdzie przyroda jest czynnikiem dominującym, a człowiek tylko jej cząstką. Malując w plenerze nie staram się odtwarzać fotograficznie wybranego kawałka natury, bo zależy mi, żeby za pomocą prostych środków malarskich, bardziej zinterpretować to co czuję niż malować to co widzę.
Dla mnie malowanie pejzażu jest jak obrzęd sakralny w świątyni. Lubię wtedy być sam, bez widzów, obserwatorów. Maluję z zachwytu, z tego, że zatrzymuję ulotną chwilę na płótnie. Szereg miejsc, które obmalowywałem, bardzo się zmieniło, ale udało mi się zatrzymać ich pierwotność. Maluję pejzaż też z żalu, że te miejsca, jeszcze trochę dzikie i nie napiętnowane cywilizacją, tak szybko teraz giną.
Moje dzieciństwo to czas, gdy na polach można było zobaczyć drewniane wiatraki, spłoszyć stada przepiórek czy kuropatw. W pejzażu znajduję spokój, harmonię i ukojenie.
Maluję, aby oderwać się od nerwowego zgiełku miasta. Jestem z tego pokolenia, które wierzy w szczerość sztuki, której nie zastąpi wirtualna rzeczywistość ani sztuczna inteligencja. Myślę, że w czasach tak mało życzliwych dla tego co naturalne i spontaniczne, moje pejzaże tchną autentyzmem, i właśnie to starałem się pokazać w tym cyklu olejnych obrazów.
Wystawa pamiątek piłki ręcznej ze zbiorów Wydziału Kultury Fizycznej i Zdrowia US
Data: 04 – 15 kwietnia 2024
Miejsce: Hol przy Informatorium
Na wystawę pamiątek sportowych związanych z piłką ręczną na Pomorzu składają się wybrane pamiątki z bogatej kolekcji muzealnej znajdującej się w zbiorach Wydziału Kultury Fizycznej I Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego (Sala historii sportu).
Obok przypinek sportowych, odznaczeń, medali i legitymacji pionierów szczecińskiego sportu znajdują się na niej dyplomy, proporczyki, materiały drukowane i kroniki sportowe, plakaty i afisze oraz fotografie.
Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym uroczystości z okazji 70-lecia zorganizowanej piłki ręcznej na Pomorzu Zachodnim. 5 kwietnia 2024 roku odbędzie się konferencja naukowa na Wydziale Kultury Fizycznej i Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego, natomiast a 6 kwietnia Jubileuszowa Gala.