Twierdza Szczecin | Pomerania Incognita. Spotkania z pomorską przeszłością
4 lutego (wtorek) o godz. 18:00 do filii nr 7 (pl. Matki Teresy 8) wraca cykl wykładów o historii Pomorza [Pomerania incognita].
Podczas najbliższego “Pomerania Incognita. Spotkania z pomorską przeszłością”, Dr hab. Radosław Skrycki opowie o planach i widokach miasta z XVII-XVIII wieku gromadzonych w zbiorach Biblioteki Głównej Uniwersytetu Szczecińskiego.
Wstęp wolny.
Założone w latach 30. XVII wieku szwedzkie obwarowania Szczecina na kolejne 250 lat zdecydowały o ograniczeniu rozwoju przestrzennego miasta. Życie społeczne, gospodarcze i kulturalne zostało zdominowane przez garnizon oraz przepisy wojskowe, które z kolei wpłynęły na sytuację szczecińskiego mieszczaństwa. Wojny brandenbursko-szwedzkie, a następnie przejęcie miasta przez Prusy i włączenie w system twierdz ekspansywnej monarchii, wpłynęły na substancję miejską, niszcząc ją, przebudowując i zmieniając na przestrzeni stuleci.
Doskonałą ilustracją zachodzących przemian oraz ważnych wydarzeń historycznych są plany miasta oraz kartograficzne dokumenty oblężeń brandenburskich z XVII wieku. Najbardziej „kanoniczne” przykłady, przechowywane w zbiorach specjalnych Biblioteki Głównej Uniwersytetu Szczecińskiego zostaną zaprezentowane przez dyrektora Biblioteki, a jednocześnie wieloletniego opiekuna tej kolekcji.
Dr hab. Radosław Skrycki, prof. US – historyk specjalizujący się w historii kartografii nowożytnej. Pracownik Instytutu Historycznego US, p.o. dyrektora Biblioteki Głównej US, przewodniczący Zespołu Historii Kartografii PAN.
Partnerami wydarzenia oraz cyklu są:
- Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego
- Instytut Archeologii i Etnologii PAN
- IAE PAN Ośrodek Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich w Szczecinie
Przeszłość miasta utrwalona w napisach | Spotkanie z Poliną Wierzchowiec
Zapraszamy na spotkanie autorskie z Poliną Wierzchowiec 5 lutego (środa) o godz. 18:00 w filii nr 7 (pl. Matki Teresy 8).
Okazją będzie niedawna premiera książki pt. „Spod Tynku, przeszłość miasta utrwalona w napisach”, odkrywającej bogate dziedzictwo Szczecina i wielokulturowe ślady przeszłości wyryte na jego murach.
Polina Wierzchowiec, przewodnik po Szczecinie, z pasją opowiada o burzliwej historii miasta oraz wyzwaniach związanych z zachowaniem pamięci o jego przeszłości.
Spotkanie to wyjątkowa okazja, by usłyszeć opowieści o mieście, które wciąż nosi ślady swojej wielokulturowej tożsamości.
Zapraszamy wszystkich miłośników historii, pasjonatów miejskich tajemnic i każdego, kto chce spojrzeć na Szczecin z nowej perspektywy!
Książka zrealizowana została w ramach Stypendium Twórczego Miasta Szczecina.
Natalia Waszak-Jurgiel i Monika Malita-Bekier | Szczecin literacki
6 lutego (czwartek) o godz. 18:00 w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2) powitamy dwie szczecińskie autorki, które debiutują w branży literackiej, czyli Natalię Waszak-Jurgiel oraz Monikę Malitę-Bekier.
Wstęp wolny. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Lichtblau.
Natalia Waszak-Jurgiel
Po przekroczeniu magicznej „trzydziestki” zapragnęła realizować marzenia literackie i wydała pierwszą książkę pt. „O smaku brzoskwiniowej kawy”, która do dziś zbiera pozytywne opinie.
Książka ta zaszeregowana została do kategorii obyczajowe, romans. Jednak jej klimat najlepiej oddaje sformułowanie komedia romantyczna. Od początku 2024 roku autorka zaczęła również aktywnie prowadzić social media. Jej instagramowe konto @podpisano_waszakjurgiel zebrało do tej pory ponad 700 obserwujących. Prywatnie żona przystojniaka o pięknym sercu, który stanowi wzór jej literackich zakochańców. Nie ma dzieci, ani zwierząt. Lubi puzzle, spacery i jogę.
Monika Malita-Bekier
Rocznik ’91. Jako dziecko miała dwa marzenia – mieć konia i pisać książki. Długo nie wierzyła, że któreś z nich mogłoby się spełnić. Teraz, jako autorka oraz właścicielka pięknego karego konia, sama namawia innych, by z odwagą sięgali po marzenia. Debiutowała w 2024 roku powieścią pt. „Na nowych fundamentach”. Lubi swoimi historiami wywoływać u czytelnika cały wachlarz emocji. Korektorka, która odpoczywa podczas pisania lub czytania.
Prywatnie uzależniona od kawy żona i mama trójki dzieci, kochająca przebywać na łonie natury. Najchętniej w górach.
Mangowe Walentynki z Klubem Mangi „Isekai”!
Pary, dwójki, duety – mangowe postacie połączone przeróżnymi relacjami zawsze przyciągają uwagę, szczególnie w seriach obyczajowych. Jednak miłość w anime to nie zawsze słodkie truskawkowe mleko…
Czasem do tej mieszanki wkradają się ciemniejsze nuty, które sprawiają, że historia nabiera wyjątkowego smaku!
Klub Mangi „Isekai” zaprasza na okołowalentynkowe spotkanie, gdzie odkryjemy, jak miłość w mangach i anime potrafi wymknąć się schematom.
- Kiedy? 12 lutego (środa) o godz. 17:30
- Gdzie? ProMedia (al. Wojska Polskiego 2)
- Dla kogo? Dla wszystkich w wieku 13+, którzy kochają mangi i chcą poznać innych fantastycznych ludzi z pasją!
Tematy, które poruszymy:
- Co, gdy złol lub złolka zakochuje się w głównym bohaterze/bohaterce?
- Dlaczego pary z „ciemnej strony mocy” wywołują szybsze bicie serca fanów?
- Motywy „from enemies to lovers, from lovers to villains” – czy takie historie mają szczęśliwe zakończenia?
Przykłady relacji, które wymykają się klasycznej wizji romantycznej miłości.
Nie zabraknie odrobiny cukru, żeby pobudzić Was do aktywności, a na koniec…
Animcowa randka w ciemno! – mixujemy postacie i zgadujemy, co z tego wyniknie. Śmiech i kreatywność gwarantowane! To świetna okazja, by pogadać o ulubionych tytułach, poznać nowych znajomych i spojrzeć na mangowe relacje z zupełnie innej strony. Przyjdź i dołącz do naszej wyjątkowej społeczności!
Biografia Mariana Jurczyka | Spotkanie z Michałem Siedziako
13 lutego (czwartek) o godz. 18.00 w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2) odbędzie się spotkanie z Michałem Siedziako – autorem książki pt. “Marian Jurczyk [1935-2014]. Biografia polityczna szczecińskiej legendy „Solidarności”.
Z gościem porozmawia dr hab. prof. US Eryk Krasucki z Instytutu Historycznego US.
„Solidarność”, jak każda rewolucja – nawet pokojowa – wywróciła do góry nogami dotychczasowy porządek społeczny. Zmieniła losy milionów ludzi, przed niektórymi otwierając drogę do niewyobrażalnej wcześniej kariery. Elektryk z Gdańska został dzięki niej noblistą, a później prezydentem Polski.
Z kolei bohater tej książki, z magazyniera stał się najpierw ważnym liderem największego w naszych dziejach związku zawodowego, a później senatorem RP i prezydentem Szczecina. W błyskotliwie opisanych przez Michała Siedziako, powikłanych losach Mariana Jurczyka dostrzec można zarówno jasne, jak i ciemne strony wielkiej zmiany, jaka stała się udziałem Polaków na przełomie XX i XXI wieku.”
(Prof. Antoni Dudek)
Michał Siedziako (ur. 1985) – doktor nauk społecznych, politolog i historyk, adiunkt w Instytucie Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. Autor, współautor i redaktor licznych prac naukowych i popularnonaukowych z zakresu najnowszej historii Polski, w tym m.in. monografii: Bez wyboru. Głosowania do Sejmu PRL (1952–1989) (Wydawnictwo IPN, Warszawa 2018).