Mecz wrześniowy [W Pogoni za książką]
Przyszedł czas na ostatni mecz literacko-sportowy w projekcie [W Pogoni za książką].
Gościliśmy już kilku znanych autorów i autorek książek dla dzieci, ale to jeszcze nie koniec projektu.
We wrześniu „zagramy finałowo”, więc przygotujcie swoje książki i piłki.
”Podczas treningu” 2 września (pn.) o godz. 15:00 wszyscy mali kibice i kibicki sportowe na Stadionie im. Floriana Krygiera razem z piłkarzami Pogoni Szczecin poczytają i potrenują sztuczki „Z piłką i książką na trawie”.
Wstęp wolny.
”Pierwsza połowa” to inspirujące warsztaty literackie dla dzieci, które odbędą się 23 września (pn.) o godz. 17:00. Obowiązują zapisy.
„Drugą połową” będzie spotkanie z Marcinem Szczygielskim — autorem „Kwiatokosów”, „Oczu Michaliny” lub „Za niebieskimi drzwiami” — zapraszamy 26 września (czw.) o godz. 12:00.
Obie „połowy meczu” odbędą się w filii nr 7 przy pl. Matki Teresy z Kalkuty 8.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury — państwowego funduszu celowego.
Organizator:
Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie
Gmina Miasto Szczecin
Partnerzy:
Pogoń Szczecin S.A.
Centrum Inicjatyw Rodzinnych
Szkoła Podstawowa nr 11 im. UNICEF-u w Szczecinie
Szkoła Podstawowa nr 48 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu
Szkoła Podstawowa nr 54 im. Janusza Korczaka
Patroni medialni:
portal SzczecinCzyta.pl,
portal wSzczecinie.pl,
portal Szczecindladzieci.pl
Trening z Portowcami oraz finał akcji W Pogoni za książką!
Już 2 września (pn.) o godz. 15:00 odbędzie się otwarty trening z Portowcami oraz zwieńczenie akcji [W Pogoni za książką].
Event będzie miał miejsce na boisku nr 4 (obok parkingu na koronie obiektu, wejście od strony ulicy Witkiewicza) Stadionu Miejskiego im. Floriana Krygiera.
Najmłodsi będą mogli potrenować z piłkarzami pierwszej drużyny oraz ulubieńcem młodych sympatyków Pogoni — Gryfusem! W trakcie wydarzenia odbędzie się finał akcji „W Pogoni za książką”, podczas którego dzieci będą miały możliwość wysłuchać fragmentów książek czytanych przez piłkarzy oraz wziąć udział w grach i zabawach literackich!
Wstęp oczywiście wolny. Rozpocznijmy rok szkolny razem!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury — państwowego funduszu celowego.
Laborki literackie
Fundacja „Zmieniam” zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu [Laborki Literackie] – tym razem 3 września (wt.), o godz. 18:00 w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8).
Wstęp jest wolny.
Co Cię czeka?
- Budowanie narracji metodą płatka śniegu – Wprowadzimy Cię w świat tworzenia opowieści przy użyciu tej wyjątkowej techniki. Krok po kroku, będziemy pracować nad rozwijaniem Twojej historii – od jednego zdania po szczegółowy plan fabuły.
- Podróż bohatera – Zanurzymy się w temat podróży bohatera, jednej z najważniejszych struktur narracyjnych w literaturze. Dowiesz się, jak kreować wiarygodne i angażujące przygody swoich postaci. Ta część spotkania pozwoli Ci zrozumieć, jak budować dynamiczne i emocjonalnie angażujące opowieści.
- Praktyczne ćwiczenia – Będziesz miał okazję napisać, rozwijać i omawiać swoje pomysły w grupie, otrzymując cenne wskazówki i wsparcie od innych uczestników oraz organizatora.
- Integracja i twórcza atmosfera – Spotkamy się, by wspólnie uczyć się, inspirować i tworzyć. Będziemy mieli też czas na nieformalne rozmowy i networking.
Dlaczego warto?
Poznasz ludzi, którzy podzielają Twoją pasję do pisania. Rozwiniesz swoje umiejętności literackie w inspirującym i wspierającym środowisku. Otrzymasz praktyczne wskazówki i wsparcie w rozwijaniu swoich pomysłów.
Nasze wakacyjne wspomnienia [Książkoluby]
5 września (czw.) o godz. 16.30 w bibliotece przy ul. Rydla 93 odbędą się warsztaty literacko-plastyczne dla najmłodszych [Książkolubów].
Na zajęcia zapraszamy dzieci w wieku 6-9 lat.
Kiedy już wrzesień się rozpocznie, a razem z nim szkoła, na spotkaniu w bibliotece wspólnie poopowiadamy sobie o wrażeniach z wakacyjnych podróży lub zabaw w mieście.
Słuchając i czytając fragmentów książek wprowadzimy się w dobry nastrój.
A potem kreatywnie stworzymy prace plastyczne, będące pamiątką na spędzaniu tegorocznych wakacji.
Zapisy prowadzimy tel. 91 46 42 881 lub osobiście w filii — liczba miejsc ograniczona.
Przechadzka Słowackiego – spacer z Kordianem [Narodowe Czytanie 2024]
,,Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba”.
7 września (sb.) o godz. 13:00 spróbujemy poszukać nowych dróg, spacerując po ulicy Słowackiego, poznając Niebuszewo — Bolinko w duchu „Kordiana” oraz poezji polskiego romantyzmu. Przechadzka taka będzie oryginalną formą włączenia się w tegoroczną edycję Narodowego Czytania.
Zapraszamy najpierw do filii nr 4 (ul. Barnima 25) na spotkanie „Z czułością o polskim romantyzmie”, w epokę wprowadzi nas Monika Lesner, a następnie wysłuchamy fragmentów dramatu Juliusza Słowackiego. Jeśli pogoda będzie kibicować naszemu wydarzeniu przywitamy Was w ogrodzie bibliotecznym, a jeśli nie będzie tak łaskawa, wtedy przeniesiemy się do wnętrza, pośród regały.
Każdy będzie mógł zabrać ze sobą wersy z „Kordiana”, wydrukowane w atrakcyjnie wizualnej formie i pozawieszane w przestrzeni biblioteki.
Kolejnym punktem naszego Narodowego Czytania będzie spacer miejski, podczas którego Przemek Głowa — znawca literatury oraz Szczecina, opowie szerzej o dzielnicy Niebuszewo — Bolinko oraz poetyckich akcentach, jakie można w niej znaleźć.
Wydarzenie potrwa ok. 2 h, a wstęp na nie będzie oczywiście wolny.
Przemek Głowa – przewodnik miejski, bookinista, wielbiciel Szczecina. Od ponad 20 lat przemierza ulice miasta ze swoim wielkim plecakiem pełnym książek i opowiada o historii, architekturze i życiu w Stettinie i Szczecinie. Współpracuje z instytucjami kultury i artystami z całego kraju przygotowując specyfikacje historyczne i merytoryczne czy prowadząc wycieczki. Współautor wielu publikacji, w tym alternatywnego przewodnika „Zrób to w Szczecinie / Do it in Szczecin”.
Partnerem wydarzenia jest Fundacja Pełnia Wyrazu.
Tydzień Inicjatyw Senioralnych w Siódemce
Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku przygotowaliśmy wyjątkową ofertę spotkań dla seniorów.
10 września, godz. 14:00 – [Senioriada]. Ćwiczenia z autobiografii. Prelekcja i praktyka
W trakcie wrześniowej Senioriady zanurzymy się w świat wspomnień i nauczymy się, jak skutecznie przekazać swoją historię innym.
Pierwszą częścią spotkania będzie prelekcja. Podczas jej trwania omówimy, czym jest autobiografia i autofikcja. Poznamy różne techniki i metody pisania oraz przyjrzymy się najważniejszym książkom w obrębie tych gatunków.
W drugiej części wydarzenia wykonamy konkretne ćwiczenia pisarskie. Będzie to doskonała okazja, aby podzielić się własnymi opowieściami.
Spotkanie poprowadzi Gabriel Augustyn.
13 września, godz. 13:00 – Powrót do lat młodzieńczych
Zapraszamy na wyjątkowe zajęcia, które zabiorą Was w podróż w czasie.
Warsztaty zaczniemy od krótkiego powitania i rozgrzewki, a następnie przejdziemy do prostych ćwiczeń gimnastycznych na krzesłach oraz wspólnej zabawy w klasy.
Po przerwie na kawę zagramy w tradycyjne gry jak kulki i kapsle, a całość zakończymy zajęciami artystycznymi lub relaksacyjnymi, obejmującymi kolorowanie i słuchanie muzyki.
To będzie doskonała okazja do aktywnego spędzenia czasu, integracji z innymi oraz przypomnienia sobie zabaw z dzieciństwa.
Spotkanie poprowadzi Weronika Pochrzęst.
Liczba miejsc ograniczona, na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy: osobiście w filii lub telefonicznie pod numerem 91 506 50 58.
Tydzień Inicjatyw Senioralnych w Filii 54 pod hasłem: Zdrowy i sprawny mózg seniora
09.09.2024 (poniedziałek) 14:00 – „Zdrowy mózg”- prelekcja i warsztaty psychofizyczne prowadzone przez mgr Anetę Krejczy (obowiązują zapisy)
11.09.2024 (środa) 13:30 – 15-45 – „Trening mózgu z aplikacją cyfrową” – indywidualne konsultacje (15 m.): instalacja aplikacji na telefonie/tablecie, założenie konta, test funkcji poznawczych (obowiązują zapisy)
13.09.2024 (piątek) 13:15 – „Mózgowe łamigłówki” (obowiązują zapisy)
14:00 – „Dieta dla mózgu” – spotkanie z dietetyczką i psychodietetyczką, mgr Ewą Sakwą (wstęp wolny)
Zapisy osobiście w filii, tel. (91) 506 50 56 lub mailowo: filia54@mbp.szczecin.pl
Jesienny kiermasz książek w bibliotece nr 4
W dniach 9-14 września zapraszamy do filii nr 4 (ul. Barnima 25) na kiermasz taniej książki.
Znaleźć będzie można literaturę z różnych gatunków, odmienną tematycznie. A dostępne książki będą w bardzo atrakcyjnych cenach — już od 2 zł.
Kiermasz będzie odbywał się w godzinach pracy filii.
Muzyczne podziemie w Polsce – prelekcja recenzenta muzycznego Łukasza Kowalka
19 września o godzinie 17:00 zapraszamy na wyjątkowe spotkanie, do filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8). Recenzent muzyczny – Łukasz Kowalek, opowie o polskim podziemiu muzycznym.
Świat muzyki osiąga imponujące, trudne do pojęcia rozmiary. W zdecydowanej większości tworzy go, nieznane szerszej grupie odbiorców, muzyczne podziemie – to, co znamy z komercyjnych źródeł, to tylko wierzchołek góry lodowej.
Mniejsza, bądź minimalna popularność zespołu lub solowego artysty nie musi oznaczać, że nie jest on wart uwagi, lub brakuje mu talentu. Wewnątrz muzycznego undergroundu potrafią kryć się prawdziwe perełki.
Podczas spotkania dowiecie się:
- jak funkcjonuje polskie podziemie muzyczne,
- jak poznawać artystów niezależnych, gdzie ich szukać, i jak wspierać,
- na czym polega budowanie relacji z wykonawcami niezależnymi i dlaczego jest ono tak ważne.
Prowadzący działa głównie wśród pomniejszych wykonawców pochodzących z różnych miast Polski, i o tym chętnie opowie na spotkaniu.
Łukasz Kowalek – student kierunku Management instytucji publicznych i public relations na Uniwersytecie Szczecińskim. Od pięciu lat prowadzi bloga o tematyce muzycznej, skupiającego się głównie na twórcach muzyki alternatywnej. W 2019 roku dołączył do zespołu recenzentów na portalu Rock Kompas, gdzie przez trzy lata opiniował albumy pomniejszych artystów, działających na podziemnej scenie niezależnej.
Od 2021 roku działa jako członek redakcji Radia Elita Cafe R.E.C., gdzie zajmuje się pisaniem recenzji, prowadzeniem wywiadów z artystami oraz przygotowywaniem relacji z różnych imprez muzycznych.
Na swoich prywatnych social mediach oraz blogu zdaje relacje z koncertów oraz opiniuje ich przebieg z perspektywy uczestnika. Jednak oprócz bycia recenzentem, jest przede wszystkim wiernym fanem, który wspiera wykonawców zarówno na koncertach, jak i poza nimi, kupując płyty oraz gadżety muzyczne. Jak sam zaznacza: „nie znoszę wychodzić z koncertu z pustymi rękoma”. W swojej kolekcji ma już ponad 670 egzemplarzy płyt.
Obecnie Łukasza Kowalka można znaleźć na podanych niżej stronach:
https://radio-elitacafe.pl/, zakładka „Nasze recenzje”https://www.facebook.com/barliniakomuzyce
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy.
Akademia Mózgu Seniora [Seniorzy w ProMediach]
24 września (wt.) o godz. 14:00 serdecznie zapraszamy do [Akademii Mózgu Seniora] w Promediach (al. Wojska Polskiego 2).
Zajęcia odbywają się z użyciem zapewnionych przez bibliotekę tabletów. Podczas spotkania uczestnicy poznają aplikację cyfrową (Neuronation), która zapewnia codzienny trening mózgu w zakresie czterech obszarów: pamięci, uwagi, szybkości reakcji i rozumowania. Pierwszym etapem zajęć w przypadku nowych osób jest test sprawności umysłowej. Aplikacja na podstawie wyników i indywidualnych preferencji dostosowuje codzienny trening, który można odbywać na tablecie i smartfonie (jęz. pol.) lub w komputerze (jęz.: ang., niem., fr., ros.).
Aplikacja została wybrana przez prowadzącą spośród wielu innych na podstawie dostępności wersji polskiej, dostosowania do potrzeb seniorów i konkurencyjnej ceny w przypadku usługi płatnej. Wersja darmowa zawiera reklamy, ma ograniczony dostęp do części modułów ćwiczeniowych, jednak pozwala na korzystanie z aplikacji. Chętne osoby będą mogły uzyskać informację, jak w bezpieczny sposób wykupić wersję płatną (8-17 zł/mies.). Prowadząca ani Miejska Biblioteki Publiczna nie czerpią zysków z tej ani żadnej innej aplikacji.
UWAGA: W przypadku braku dostępności tabletów bibliotecznych uczestnicy mogą korzystać podczas zajęć z własnego sprzętu. Aplikacja w wersji mobilnej (dla smartfonów i tabletów, w tym dla Iphonów i Ipadów) posiada wersję w języku polskim. Należy ściągnąć i zainstalować ją ze sklepu Google Play lub Apple Store, po czym założyć i aktywować konto za pomocą adresu e-mail. Na Państwa skrzynkę mailowej przyjdzie wiadomość z linkiem aktywacyjnym od Neuronation.
Link do założenia konta z darmowym miesięcznym okresem próbnym:
W przypadku problemów z samodzielną instalacją aplikacji prosimy o zgłoszenie się do koordynatorki cyklu w celu uzyskania pomocy (przynajmniej jeden dzień przed zajęciami). Wersja dla laptopa nie wymaga instalacji, gdyż jest dostępna w przeglądarce internetowej. Nie posiada jednak wersji polskiej. Można z niej korzystać w językach: angielskim, niemieckim, francuskim i rosyjskim.
Spotkanie zostanie poprowadzone przez mgr Anetę Krejczy, z wykształcenia nauczycielkę, coacha i terapeutkę osób w spektrum autyzmu, a obecnie studentkę piątego roku psychologii. Zainteresowaną geragogiką i psychogerontologią (pedagogiką i psychologią osób starszych) oraz neuropsychologią.
Udział bezpłatny. Na zajęcia obowiązują zapisy osobiście w filii, tel. (91) 506 50 56
lub mailowo: filia54@mbp.szczecin.pl
[Ekipa Seniora]
Serdecznie zapraszamy na regularne comiesięczne spotkania grupy wsparcia osób samotnych [Ekipa Seniora]!
Najbliższy termin: 30 września (pn.), godz. 14:00, ProMedia (al. Wojska Polskiego 2)
Naszym zamiarem jest stworzenie bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni dla wszystkich seniorów, którzy są samotni lub czują się osamotnieni. Na spotkaniach mile widziane będą również osoby, które nie utożsamiają się z tym opisem, ale chcą podzielić się swoją obecnością, wesprzeć, pomóc lub po prostu zaprzyjaźnić z drugim dojrzałym człowiekiem.
Mamy nadzieję spędzić miło czas we wspólnym towarzystwie, porozmawiać, podzielić się własnymi
przemyśleniami i doświadczeniami przy kawie i herbacie.
Nad spotkaniem będzie czuwała mgr Aneta Krejczy, osoba z doświadczeniem w pracy z seniorami. Obecnie studentka czwartego roku psychologii, zainteresowana psychogerontologią (pedagogiką i psychologią osób starszych) oraz neuropsychologią. Z wykształcenia nauczycielka, coachka i terapeutka osób w spektrum autyzmu.
Udział bezpłatny
Nie obowiązują zapisy.
Kontakt:
(91) 506 50 56
filia54@mbp.szczecin.pl