Spotkanie autorskie z kpt. Józefem Gawłowiczem
Data: 05 czerwca 2024, godz. 17:30
Miejsce: Sala im. Zbigniewa Herberta
Józef Gawłowicz – polski kapitan żeglugi wielkiej, pisarz. W latach 1993-1994 i 2006-2007 dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie, od 2007 do 2008 roku dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku. Wykładał astronawigację na Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie.
W swojej najnowszej książce autor sięga po postać kapitana Ahaba, bohatera słynnej powieści Hermana Melville’a „Moby Dick”, aby przypomnieć właściwe odczytanie arcydzieła jako metafory walki dobra ze złem.
_______
Spotkanie autorskie z Mileną Witecką-Sznajder
Data: 06 czerwca 2024, godz. 17:30
Miejsce: Sala im. Zbigniewa Herberta
„W drodze do…” to książka napisana w formie dziennika z podroży, który jest zwieńczeniem projektu pieszej wędrówki dookoła Polski (3568 kilometrów w 122dni).W czasie podróży jej autorzy, Milena Witecka-Sznajder i Marcin Sznajder, zwiedzili 14 Parków Narodowych oraz niezliczoną ilość parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody.
Ich trasa wiodła głównie szlakami turystycznymi i rowerowymi.
Milena Witecka-Sznajder na kanwie książki oraz innych zrealizowanych przez siebie projektów, postara się odpowiedzieć na pytania czym jest pasja i ile pracy trzeba włożyć w jej realizację.
Podróżniczka poruszy temat tego czy ważniejsza jest droga czy cel podróży, jak fizycznie, mentalnie i logistycznie przygotować się do wyprawy oraz jak istotne jest czerpanie radości z tego co robimy, a także opowie o serdecznym przyjęciu w wielu zakątkach Polski, o szacunku i bliskości z naturą podczas pieszych podróży i o tym jak odnaleźć się po powrocie do domu.
_______
Dziki Wschód. Transformacja po polsku 1986-1993 – spotkanie autorskie z Michałem Przeperskim
Data: 19 czerwca 2024, godz. 18:00
Miejsce: Sala im. Zbigniewa Herberta
O polskiej transformacji bez mitów i moralizowania. Tę historię trzeba wreszcie opowiedzieć inaczej. Dziś wszystko jest oczywiste: poprzedni system upadł, więc tak właśnie musiało być. Ale Polacy z 1986 roku nie byli świadomi tego, że żyją w schyłkowym komunizmie. W reportażu historycznym Michał Przeperski nie poucza bohaterów tamtych wydarzeń, ale próbuje ich zrozumieć.
Rozbraja mity i uproszczenia, pokazując, że schyłkowy PRL wcale nie był taki szary, a wczesne lata 90. takie kolorowe. Autor przekonuje, że transformacja to więcej niż zmiana polityczna wynegocjowana przy okrągłym stole. Podważa obiegowe opinie zaskakującymi danymi liczbowymi, a sięgając po badania socjologiczne z tamtych czasów, kreśli fascynujące portrety zbiorowe.
Jednak przede wszystkim interesuje go to, co działo się wtedy na polskich ulicach i w polskich domach. Oddaje głos zwykłym ludziom – również tym, których transformacja nie oszczędziła.
Co wtedy myśleli, jakie mieli plany, czego chcieli i czego się bali? Jak przeszli z epoki „załatwiania”, dwóch kanałów w telewizji, kolejki jako podstawowej formy życia społecznego i radzieckich baz wojskowych w erę dzikiego kapitalizmu, eksplozji małych biznesów i wielkich przekrętów, stadionowego handlu i mantry o „gonieniu Zachodu”? Dziki Wschód to wyprawa do dziwnego, ale i fascynującego kraju, jakim na przełomie lat 80. i 90. była Polska.Jakim iluzjom ulegli Polacy w 1989 roku? Jak przeżyli zbiorową operację na żywym organizmie społecznym, jaką była tamta zmiana?
Tej historii nie da się oddzielić od teraźniejszości grubą kreską. Dziki Wschód tylko pozornie jest opowieścią o przeszłości, bo nie sposób zrozumieć współczesnej Polski bez tego, co zdarzyło się w tamtych czasach. Jak pisze autor: „podoba nam się to, czy nie, wszyscy jesteśmy z transformacji”.Michał Przeperski – pracownik Instytutu Historii Nauki PAN oraz Muzeum Historii Polski, specjalizuje się w dziejach Europy Środkowej w XX w.
Autor książek „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą”,”Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku” i „Mieczysław F. Rakowski. Biografia polityczna”. Laureat nagrody „Nowych Książek” dla najlepszej książki roku (2017), Nagrody Naukowej tygodnika „Polityka” (2021), Nagrody Specjalnej Fundacji Identitas oraz Nagrody KLIO. Spotkanie dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Książnica Pomorska i Instytut Książki zapraszają na spotkanie z Michałem Przeperskim, autorem publikacji „Dziki Wschód. Transformacja po polsku 1986-1993” w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmowę poprowadzi dr Katarzyna Rembacka.