fbpx

Wydarzenia w Książnicy od 22 do 24 czerwca

Prezentacja albumu „Witold Chromiński”
Data: 22 czerwca 2022, godz. 18:00
Miejsce: Sala im. Zbigniewa Herberta

Zapraszamy na prezentację nowego albumu „Zeszytów Szczecińskich” w serii  poświęconej szczecińskim fotografom. Jego bohaterem jest Witold  Chromiński, artysta i dokumentalista, który przez ponad pół wieku  odnosił sukcesy na polu fotografii. Tekst o życiu i dorobku fotografika  napisał do publikacji dr Paweł Miedziński, który zeskanował kilkadziesiąt tysięcy negatywów z artystycznej spuścizny pierwszego
członka Związku Polskich Artystów Fotografików w Szczecinie. Dorobek i  postać Witolda Chromińskiego zniknęły ze zbiorowej percepcji w drugiej połowie lat 70. XX w. Dzięki tej książce zdjęcia tego ważnego i  znakomitego twórcy dotrą do nowych pokoleń, a nieco starsi przypomną sobie Szczecin, Pomorze Zachodnie i świat, jakich już nie ma.

Podczas spotkania w Książnicy Pomorskiej sylwetkę legendarnego fotografika i jego dorobek przedstawi dr Paweł Miedziński, prowadzenie:
Grzegorz Czarnecki.


_______________________
Książka za 1 zł – Książka na wakacje
Data: 22 – 25 czerwca 2022
Miejsce: hol przy Wypożyczalni

Wspólnie z Kołem nr 1 Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich zapraszamy na kolejną akcję „Książka za 1 zł”. Tym razem przygotowaliśmy sporo książek, które można zabrać ze sobą na wakacje, m.in. romanse na plaże czy książki w małym formacie, idealnym do kieszeni bądź torebki. Zapraszamy od środy 22 czerwca (godz. 9-20) do soboty (do godz. 15).


_____________________
Wykład: Maria Konopnicka jakiej nie znamy. W 180. rocznicę urodzin
poetki
Data: 21 czerwca 2022, godz. 14:00
Miejsce: Sala Kolumnowa

Jedną z patronek roku 2022 jest Maria Konopnicka, poetka kojarzona głównie z twórczością dla dzieci. Podczas prelekcji Cecylia  Judek poruszy także inne dziedziny jej twórczości oraz opowie o działalności społecznej poetki w trudnym okresie zaborów.

Spotkanie realizowane jest w ramach Centrum Aktywności Kulturalnej Osób Niesprawnych Wzrokowo.


_______________________
Józef Gawłowicz „Sekstanty” – prezentacja książki
Data: 23 czerwca 2022, godz. 17:00
Miejsce: Sala im. Zbigniewa Herberta

Zapraszamy na prezentację książki Józefa Gawłowicza „Sekstanty” w
czwartek 23 czerwca 2022 o godz. 1700.

W programie: rozmowa Witolda Jabłońskiego z Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie z autorem książki, projekcja filmu i szanty w wykonaniu kpt. Lecha Katkowskiego. Książka „Sekstanty”, wydana przez Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie, poświęcona jest urządzeniu, które do niedawna stanowiło podstawowy instrument nawigacyjny. Dziś w epoce GPS jest już przedmiotem, który przeszedł do historii nawigacji. Kapitan Józef Gawłowicz w interesujący sposób opisuje dzieje sekstantu i przytacza wiele historii i anegdot związanych z użyciem tego instrumentu nawigacyjnego. Książka jest bogato ilustrowana, uzupełniona rycinami i zdjęciami ze zbiorów autora.


______________

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

new-element.svg

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.