fbpx

Wrzesień w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Książka za 2 zł — kiermasz

W dniach 4-8 września organizatorzy zapraszają do filii nr 5 (ul. Mieszka I 105) na kiermasz taniej książki. Znaleźć będzie można literaturę z różnych gatunków, odmienną tematycznie. Kiermasz będzie odbywał się w godzinach pracy filii.

Czerwony — historie indywidualne [wernisaż]

Na wernisaż kolejnej wystawy w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2) zapraszamy 6 września (środa) o godz. 18:00.

Jeden kolor a jak wiele znaczeń, jak wiele opowieści, historii zapisanych na jednej fotografii. Czerwony – to kolor emocji, energii, miłości, ale także podkreślenie, symbol, punkt, wykrzyknik. Czerwień jako tło lub bohater. Jego odcienie, barwa. Jeden kolor a tak wiele możliwości. Indywidualne historie namalowane światłem przez członków Fotoklubu Zamek oglądać można od 6 września przez miesiąc w godzinach pracy ProMediów (pn.- pt., godz. 8-20).

CZERWONY — HISTORIE INDYWIDUALNE — poznajcie je.

Autorzy prac:

Andrzej Czapiewski, Andrzej Krupiński, Andrzej Wizimirski, Anna Czerwik, Artur Klimek, Beata Bogusławska, Bożena Żylińska, Danuta Borek, Joanna Lebioda, Jolanta Lalak, Krzysztof Lachowicz, Marek Bogdziński, Marta Płachta, Monika Mazurek, Paweł Kozanecki, Piotr Kaźmierczak, Regina Nowotarska, Stanisław Bąbolewski, Wojciech Szlachcikowski.

Historia słynnej Ani [Koło Gospodyń Miejskich]

Po wakacyjnej przerwie organizatorzy zapraszają 7 września (czw.) o godz. 17:00 na spotkanie [Koła Gospodyń Miejskich] do filii nr 2 (ul. Sikorskiego 10), a uczestnicy będą rozmawiać o Ani z Zielonego Wzgórza, której przygody wciąż poznają nowe pokolenia czytelników i czytelniczek. Jedna z uczestniczek Koła, w tym roku odbędzie podróż śladami Annie Shirley, dlatego dyskutując o tej powieści uczestnicy będą mogli również zobaczyć zdjęcia z tej podróży i wczuć się w atmosferę tego miejsca.

Narodowe Czytanie w ProMediach!

Czy wśród zgiełku miasta można znaleźć miejsce do odpoczynku? Zatrzymać się na chwilę, odetchnąć głęboko? Specjalnie dla Was organizatorzy stworzą taką przestrzeń w bibliotece. Zamieni się ona w zaułek wypełniony spokojem i relaksem. Przy okazji Narodowego Czytania będzie można ich odwiedzić i posłuchać szumu wiatru, dźwięków lasu i słów płynących z kart powieści Elizy Orzeszkowej. Uczestnicy poznają razem losy bohaterów „Nad Niemnem” i wsłuchają się w przyrodę pięknie opisaną przez autorkę w tej powieści. Taką „literacką krainą odpoczynku” staną się ProMedia (al. Wojska Polskiego 2)

9 września w godzinach 12:00-15:00. Jeżeli nie zdążycie na godz. 12:00 nie przejmujcie się, atrakcje będą na Was czekały.

Wśród czytających będą:

  • Ewa Sobczak (aktorka Teatru Współczesnego w Szczecinie)
  • Olga Dąbkiewicz (organizatorka plenerów fotograficznych Retro Vibes)
  • Beata Zuzanna Borawska (animatorka kultury i pisarka)
  • Artur Niewczas (animator kultury japońskiej, przedstawiciel biblioteki)
  • Rafał Zommer (nauczyciel historii)
  • Przemysław Walich (aktor Teatru Współczesnego w Szczecinie)
  • Małgorzata Duda (przewodniczka i pisarka)
  • Hubert Możdżeń (nauczyciel, członek Generatora Myśli Humanistycznej)
  • Monika Lesner (terapeutka, działaczka społeczna w Fundacji Pełnia Wyrazu)
  • Darlena Bondarchuk (nauczycielka języka polskiego i języka polskiego jako obcego, arteterapeutka)

O godzinie 15:00 organizatorzy zapraszają na spotkanie z Olgą Dąbkiewicz i Moniką Lesner, które wprowadzą w świat kobiet, bohaterek powieści Elizy Orzeszkowej. Odbędą się prelekcje tematyczne oraz pokaz strojów z epoki. W trakcie wydarzenia będzie można wziąć udział w sesji fotograficznej z wykorzystaniem rekwizytów z epoki – zdjęcia wykona fotografka Inna Kapturevska.

Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Partnerem wydarzenia jest Fundacja „Pełnia Wyrazu”.

Aranżacje kwiatowe dla upiększenia przestrzeni wykona Agnieszka Goch.

„Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą.

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza”. (informacje ze strony www.prezydent.pl)

Wyprawa na Sri Lankę. Spotkanie z Martą Błaszczak

11 września (pn.) organizatorzy zapraszają do filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8), o godz. 18:00 na podróżnicze spotkanie w ramach cyklu [Kolory Kultury]. O swojej wyprawie po Sri Lance opowie Marta Błaszczak. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Marta Błaszczak o sobie:

„Metr pięćdziesiąt w kapeluszu, dwadzieścia kilogramów na plecach. Przez pięć miesięcy podróżowałam po Azji. Tyle o mnie. Teraz o Sri Lance, od której swoją podróż rozpoczęłam, i o której pragnę Państwu opowiedzieć”.

Będzie o:

  • kraju z burzliwą przeszłością, chaotyczną teraźniejszością i niepewną przyszłością.
  • wyspie pełnej bujnej roślinności, dzikich zwierząt i niekończących się polach cejlońskiej herbaty.
  • pięknych widokach i miejscach wpisanych na listę UNESCO.
  • regionie tak bardzo uzależnionym od zagranicznych turystów jak od wpływów innych państw.
  • Sri Lance pełnej skrajności, gdzie uśmiech i dobroć lokalnych mieszkańców przeplata się z oszustwami czy korupcją rządzących, bieda z bogactwem, a kolorowa buddyjska filozofia z często smutną codziennością.

Zagadki, złodzieje…i pies. Spotkanie interaktywne dla dzieci.

Będzie kryminalnie, ale nie całkiem serio. Będzie śledztwo detektywów (także czworonożnych). A na pewno będzie bardzo kreatywnie i inspirująco. Zapraszamy wszystkich małych miłośników oraz odważne fanki przygód i rozwiązywania zagadek, prowadzących do odkrywania tajemnic. 19 września (wt.) o godz. 18:00 w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) autor powieści kryminalnych (głównie dla dorosłych, ale także dla młodszych) Marek Stelar oraz ilustratorka Ola Giemza, opowiedzą dzieciom i ich rodzicom o nowej książce pełnej atrakcji „Chaos i spółka na tropie. Na spotkaniu uczestnicy wspólnie porysują, tworząc fantastyczne przygody prowadzące do rozwiązania kryminalnej zagadki. Na spotkanie zapraszają dzieci i młodzież w wieku 8-14 lat.

„Co byście zrobili, gdyby pewnego dnia pies odezwał się do was ludzkim głosem? Nie szczeknął, nie warknął, tylko jak gdyby nigdy nic powiedział: „cześć”, albo zapytał: „co dziś na śniadanie?”. Taka właśnie sytuacja spotyka dwunastoletniego Wojtka, który jest synem policjanta, przewodnika psów służbowych.

Pewnego dnia podopieczny taty, owczarek belgijski o imieniu Chaos, przechodzi na emeryturę i zamieszkuje w domu Wojtka. Z czasem okazuje się, że Chaos zna ludzką mowę. W dodatku jest urodzonym detektywem, no i oczywiście ma spore doświadczenie w policyjnej robocie!”[opis ze strony Wydawnictwa]

Kosmiczne opowieści — o mangach SF [ Isekai Klub Miłośników Mangi ]

Do startu statku kosmicznego marki Isekai pozostało: 987 sekund.

Dane o wydawanych mangach: Aktualne
Załoga Klubu Miłośników Mangi: Skompletowana
Zapasy nagród i słodyczy dla załogi: Zakupione

Do startu bibliotecznej rakiety mangowej pozostało: 657 sekund.

Uczestnicy wyruszą więc daleko w kosmos, aby porozmawiać o najbardziej znanych mangach SF.  Podróże międzyplanetarne, wielkie roboty, kontakty z obcą cywilizacją. Jakie są Wasze pomysły na poznawanie nieba nad nami w starych lub nowych seriach anime???

Przybywajcie do portu kosmicznego „ProMedia”  (al. Wojska Polskiego 2) 25 września (pn.), aby wspólnie z innymi wylecieć z Ziemi prosto w przygody w mangach i anime SF. Rakieta stratuje o: 17:30
Na pokładzie wygodne fotele, przekąski i wiele atrakcji podczas dwóch godzin lotu.

Do startu Isekaia pozostało: 295 sekund

Zakładajcie cosplayowe kombinezony i pozwólcie sobie na rozrywkę w nieważkości. Organizatorzy zapewnią Wam konkurs na „najbardziej spektakularne odkrycie kosmiczne”. A może jeszcze jedną nową atrakcję???

Matki miasta. Śladami szczecińskich emancypantek z przełomu XIX i XX w. [spacer miejski]

26 września (wt.) uczestnicy ponownie wyruszą na spacer. A trasa będzie powiązana z historią miasta i jego społeczeństwem.

Dr hab. Agnieszka Szudarek, prof. US oprowadzi Was po miejscach po miejscach, które wiążą się z biografiami szczecińskich działaczek oraz ich aktywnością na rzecz praw kobiet, ale także współpracą z miastem w realizacji lokalnej polityki społecznej. Matkami miasta na przełomie XIX i XX wieku nazywano aktywistki, które wspierały władze samorządowe w rozwiązywaniu trudnych problemów socjalnych. Szczecin miał również swoje „matki”, które stanowią część opowieści o mieście w okresie belle époque. Organizatorzy zapraszają zatem o godz. 17:00 przed budynek filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8), aby posłuchać o walce o wyzwolenie oraz równość społeczną mieszkanek regionu w XIX i XX wieku.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Dr hab. Agnieszka Szudarek, prof. US jest związana z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. W swoich badaniach zajmuje się przemianami społecznymi w XIX i w I połowie XX w. na Pomorzu i pod zaborem pruskim, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji szlachty pomorskiej, historii kobiet i kształtowania się miejskiej polityki społecznej przed I wojną światową.

Jest autorką m.in. monografii „Między miłosierdziem a obowiązkiem. Publiczna opieka nad ubogimi na Pomorzu w latach 1815-1872 na przykładzie rejencji szczecińskiej i koszalińskiej” oraz „Stare panny”, wdowy i rozwiedzione. Samotne szlachcianki w Prusach w latach 1815-1914 na przykładzie prowincji Pomorze”. Obecnie realizuje grant Narodowego Centrum Nauki „Niemki i Polki w polityce społecznej Poznania na przełomie XIX i XX wieku”.

Dzieci i dzieciństwo na Pomorzu w średniowieczu [Pomerania incognita]

27 września (śr.) organizatorzy powracają z cyklem wykładów historyczno-archeologicznych [Pomerania incognita. Spotkania z pomorską przeszłością]. Jako pierwsza zaprezentuje temat dr Paulina Romanowicz. Organizatorzy zapraszają na godz. 18:00 do filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8).

Dzieci i ryby głosu nie mają, jako rzecze stare powiedzenie. I faktycznie o dzieciach w minionych epokach mówi się niewiele albo dość oględnie. Organizatorzy zapraszają na wykład, na którym najmłodszym twórcom kultury i społeczności ludzi średniowiecza zostaną oddane pierwsze skrzypce. Jak wyglądało życie dzieci, czym się zajmowały, czym się bawiły — na te pytania odpowie dr Paulina Romanowicz z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

Paulina Romanowicz, adiunkt w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Szczecinie, autorka książki „Zabawa w średniowiecznym mieście”. Pasjonatka lokalnej historii i dziedzictwa kulturowego. Autorka bloga stolczyn.com, na którym opowiada o historii swojej Małej Ojczyzny.

Partnerami wydarzenia oraz cyklu są: Fundacja Ścieżkami Pomorza, Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego, Instytut Archeologii i Etnologii PAN, IAE PAN Ośrodek Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich w Szczecinie.

 

Popołudnie z wiewiórką [Literacki Kącik Malucha]

28 września (czw.) o godz. 17:00 organizatorzy zapraszają wszystkie dzieci, które w tym roku zaczęły przygodę z przedszkolem jak i te, które znają je od podszewki na spotkanie w filii nr 2 (ul. Sikorskiego 10) o „Przedszkolu imienia Barbary Wiewiórki” o tyle innym, ponieważ uczęszczają do niego dzieci i zwierzęta. Jeśli jesteście ciekawi jakie przygody czekają bohaterów książki, koniecznie przyjdźcie na spotkanie!

Obowiązują zapisy telefonicznie: 91 48 43 259 lub mailowo: filia2@mbp.szczecin.pl

Spotkanie z Magdaleną Heydel [Zagubieni w przekładzie]

28 września (czw.) o godz. 18:00 organizatorzy zapraszają na piąte spotkanie w ramach cyklu [Zagubieni w przekładzie]. Tym razem Gościnią będzie Magda Heydel – laureatka Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii tłumaczenie na język polski za książkę „Opowiadania” Katherine Mansfield. Jako punkt wyjścia do rozmowy w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) posłuży nowy przekład „Pani Dalloway” Virginii Woolf (Officyna, 2023).

Rozmowę poprowadzi Gabriel Augustyn.

Organizator: Stowarzyszenie Literatura Działa.

Partner: Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Partnerem strategicznym cyklu „Zagubieni w przekładzie” jest Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury.

Zadanie: „Zagubieni w przekładzie” jest realizowane w ramach Programu Partnerstwo dla książki.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

UM Szczecin

Inkubator Sektorów Kreatywnych został powołany 1 września 2011 r. w celu realizacji zadania publicznego: „Prowadzenie Inkubatora dla Organizacji Pozarządowych działających w sferze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, w budynku położonym przy al. Wojska Polskiego 90 w Szczecinie”.

Projekt finansowany z dotacji Gminy Miasto Szczecin

Kontakt

INKU Inkubator Sektorów Kreatywnych al. Wojska Polskiego 90 70-482 Szczecin
biuro@mediadizajn.pl
91 424 04 64

© 2018 INKU Szczeciński Inkubator Kultury

new-element.svg

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.