fbpx

Wakacje w Książnicy Pomorskiej – Sierpień 2024

Książnica Pomorska zaprasza do zabawy w bibliotece! 

Zapraszamy na bezpłatne wydarzenia artystyczne i edukacyjne dzieci w wieku 6-15lat.

Data: 01 – 22 sierpnia 2024
Miejsce: Sala 9

Na wydarzenia obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona.

 


 

Prezentacja książki Haliny Lizińczyk „Córka organisty „

Data: 21 sierpnia 2024, godz. 16:00
Miejsce: Sala im. Zbigniewa Herberta

Książnica Pomorska i Towarzystwo Przyjaciół Książnicy Pomorskiej mają zaszczyt zaprosić na prezentację książki Haliny Lizińczyk „Córka organisty”, która odbędzie się 21 sierpnia 2024 r. o godz. 16 w Sali im. Zbigniewa Herberta.

 

Halina Lizińczyk ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. W 1971 r. podjęła pracę w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie, a w 1975 r. w Rozgłośni PR. Od 1986 r. była kierownikiem redakcji literackiej, od 1993 r. redakcji niedzielnej. Zajmowała się problematyką kulturalną. W szczecińskiej prasie  publikowała szkice i recenzje literackie. Opracowała pierwsze wydanie informatora „Szczecin literacki. Ludzie i książki w latach 1946-1974” i „Szczeciński almanach poetycki” (1974). Współpracowała z „Tygodnikiem Kulturalnym”, redagowała „DKJ” – dodatek kulturalny „Jedności” (1990-1991). Jest obecna w „Antologii polskiego reportażu radiowego”. Wydała: „Szczeciński Almanach Poetycki”. „Szczecin Literacki. Ludzie i książki”. W 2018 r. wspólnie z Hanną Niedbał opublikowała bogato ilustrowaną książkę „Tu jestem tylko przejazdem” o aktorce Ewie Kołogórskiej. Zasiada w jury  przyznającym Nagrodę Literacką Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Jantar”.

 

Powieść „Córka organisty” powstawała przez wiele lat dojrzewając wraz z autorką. Zdaniem Artura D. Liskowackiego wydanie tej obszernej, wielopokoleniowej sagi ze Szczecinem w tle stanowi znakomitą wiadomość dla szczecińskiej kultury i szczecinian. Zyskują oni bowiem rzadki – zwłaszcza w ostatnich latach – literacki dokument; ukazujący rodzącą się tożsamość Miasta, wpisany w jego złożone, dramatyczne dzieje współczesne (w narracji głównej to lata 1970-1981), nasycony ogromnym realizmem, a zarazem indywidualną prawdą i osobistym doświadczeniem.

 

 

Spotkanie autorskie z Waldemarem Potkańskim 

Data: 10 września 2024, godz. 17:00
Miejsce: Sala im. Zbigniewa Herberta

 

Waldemar Potkański – dr hab. prof. Akademii Nauk Stosowanych Collegium Balticum w Szczecinie, z wykształcenia historyk, obecnie zajmuje się problematyką narodową i niepodległościową, klasowym ruchem socjalistycznym oraz narodowym na ziemiach polskich na przełomie XIX i XX w., problemem ekstremizmu (terroryzmu) politycznego oraz zagadnieniami z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego i narodowego, a także przygotowuje młodzież do prowadzenia debat w formule oksfordzkiej.

 

Od autora:
Przez lata gromadziłem przemyślenia, które ubrane w słowa, układały się z czasem w zapisywane ciągi i wielorakie znaczenia. Już od ponad trzydziestu lat spisuję je w formie literackiej – wierszy pisanych do przysłowiowej ,,szuflady”. Pasja ta dość enigmatycznie rozwijała się w czasie, ale pozostawała na uboczu mojej głównej aktywności zawodowej. Do czasu – czyli przełomowego 2022 r., kiedy nagle eksplodowała potrzebą pisania kolejnych wierszy. Tak na przestrzeni ostatnich dwóch lat powstała większość utworów opublikowanych w tym tomiku. To zestaw składający się z czterech cykli. Całość zbioru zatytułowałem: Pejzaż z rozmytą perspektywą.

 

Spis warsztatów, linki do zapisów oraz szczegółowe informacje znajdują się pod adresem: https://ksiaznica.szczecin.pl/wydarzenia/single/id/2422

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

UM Szczecin

Inkubator Sektorów Kreatywnych został powołany 1 września 2011 r. w celu realizacji zadania publicznego: „Prowadzenie Inkubatora dla Organizacji Pozarządowych działających w sferze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, w budynku położonym przy al. Wojska Polskiego 90 w Szczecinie”.

Projekt finansowany z dotacji Gminy Miasto Szczecin

Kontakt

INKU Inkubator Sektorów Kreatywnych al. Wojska Polskiego 90 70-482 Szczecin
biuro@mediadizajn.pl
91 424 04 64

© 2018 INKU Szczeciński Inkubator Kultury

new-element.svg

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.