fbpx

W TYM TYGODNIU W KANIE! – BIBIKINGS&FRIENDS + Dzień Matki z „Projektem: MATKA”

Spektakl Teatru Kana

„Projekt: MATKA”

 

„Projekt: Matka” to spektakl mocny, bezlitośnie rozprawiający się z mitami na temat macierzyństwa, wszelkimi teoriami, pięknymi opisami w książkach, kiedy kobietę ponoć wyłącznie rozświetla stan błogosławiony, dziecko kwili, a nie wrzeszczy jak opętane, wszystko wydaje się być takie uduchowione i niezwykłe.

A tymczasem… Prawda jest naga, fizjologiczna, uwikłana w kupy, nieprzespane noce, morderczą chęć uciszenia drącego się niemowlaka. Przy całej bezbrzeżnej miłości do własnego dziecka można mieć go czasem jednocześnie dość, to naturalne i ludzkie. Ale o tym się głośno nie mówi, przecież zawsze znajdzie się ktoś świętszy od świętego, który zgromi wzrokiem i nazwie wyrodną matką.

Matki więc milczą, tłumią swoje frustracje gdzieś głęboko, wyżyją się co najwyżej gdzieś w internecie, na blogu, najczęściej anonimowo. Ale Kana postanowiła nie milczeć, macierzyński Mordor wyrzucić wprost na scenę, nazwać pewne rzeczy wprost, bo dlaczego nie.”


(Macierzyński Mordor na scenie. Projekt: Matka, Monika Żmijewska, 22.05.2016 13:55, Wyborcza Białystok)

 

  • Zwycięski spektakl 24. Alternatywnych Spotkań Teatralnych – KLAMRA’2016” w Toruniu.

 

adaptacja i reżyseria: Mateusz Przyłęcki
scenariusz na podstawie tekstów z blogu Macierzyństwo bez lukru: Bajki (radziecki-termos.blog.pl), Małgorzaty Dawid-Mróz (manufaktura-radosci.pl), Moniki Grudzień (fjakfrustratka.blogspot.com), Dagmary Klein (la-terra-del-pudding.blogspot.co.uk), Pierwszej Żony (pierwsza-zona.blog.pl), Kasi Salek (sistermoon), Joanny Skotnickiej (moje-waterloo.blogspot.com), Agnieszki Sujaty (z książki „Huśtawka”) oraz z blogów: Aleksandry Michalak (matkasanepid.pl), Mamy Rysiowej (krystyno-nie-denerwuj-matki.blog.pl) i innych: Mateusz Przyłęcki
muzyka: Andrzej Bonarek
piosenka (do tekstu Mamy Rysiowej): Konrad Cwajda
rap inspirowany wierszem Hollie McNish „Embarrassed”: Piotr Starzyński, Mateusz Przyłęcki na podstawie tłumaczenia Grzegorza Czuchaja
rysunki: Gustaw Grygier
animacje: Piotr Starzyński

film: Krzysztof Sanecki (realizacja i montaż), Piotr Motas (głos)
obsada: Bibianna Chimiak, Marta Giers-Sanecka / Marta Grygier, Karolina Sabat
premiera: wrzesień 2014
czas trwania: 65 minut

 

_______

BIBIKINGS&FRIENDS

koncert w Teatrze KANA promujący PREMIERĘ trzeciej płyty zespołu BIBIKINGS:  „NAPARSTKI”

Zespół Bibikings wystąpi razem z przyjaciółmi, którzy swoją wrażliwością dopełnili brzmienie piosenek duetu: Bibianny Chimiak i Konrada Cwajdy. A siłą tego duetu jest nieposkromione zamiłowanie do poszukiwania nieoczywistych brzmień, minimalizmu środków i barwy słów.

Tytuł płyty nawiązuje do naparstka używanego do szycia bo, tak jak on, te piosenki mają chronić przed bólem. Teksty piosenek skupiają się na trudach dnia codziennego, monotonii życia i jego przytłaczającym pędzie. Dotykają różnych emocji, opowiadają o smutku, strachu, tęsknocie, braku, utracie i samotności.

Jest to wnikliwa analiza stanów wewnętrznych i obserwacji otaczającego świata, przekazana w symboliczny i poetycki sposób. Piosenki prowokują do zastanowienia się nad sobą, nad bliższą i dalszą rzeczywistością, upominają się również o przyszłość. Przez bijące z nich ciepło i bliskość tematów, które dotykają każdego z nas, przynoszą otuchę, mimo że trudno znaleźć w nich nadzieję.

DATA: 24.05.2024, godz. 19:00

BILETY: 40/30 zł

zespół w składzie:
BIBIANNA CHIMIAK – śpiew
KONRAD CWAJDA – gitara

gościnnie:

BORYS SAWASZKIEWICZ – klawisze

JACEK SKRZYPCZAK – saksofon, klarnet

NITA STARZYŃSKA – drugi wokal („Kosmos”)

 

muzyka: KONRAD CWAJDA

słowa*: BIBIANNA CHIMIAK

(*”Niepotrzeba” wraz z Nitą Starzyńską)

 

realizacja nagrań: BORYS SAWASZKIEWICZ

miks i mastering: KAROL MAJTAS

nagrań dokonano w STOBNO RECORDS

projekt graficzny: BIBIANNA CHIMIAK

grafika: JERZY CHIMIAK

 

rejestracja: marzec 2024

Projekt dofinansowany ze środków Związku Artystów Scen Polskich ZASP z Funduszu Kulturalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

UM Szczecin

Inkubator Sektorów Kreatywnych został powołany 1 września 2011 r. w celu realizacji zadania publicznego: „Prowadzenie Inkubatora dla Organizacji Pozarządowych działających w sferze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, w budynku położonym przy al. Wojska Polskiego 90 w Szczecinie”.

Projekt finansowany z dotacji Gminy Miasto Szczecin

Kontakt

INKU Inkubator Sektorów Kreatywnych al. Wojska Polskiego 90 70-482 Szczecin
biuro@mediadizajn.pl
91 424 04 64

© 2018 INKU Szczeciński Inkubator Kultury

new-element.svg

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.