fbpx

W PAŁACU literacko… Z nutką nostalgii listopadowej oraz nieco chimerycznie…

Ostatnie liście porywa wiatr, deszczem zacina listopadowe dnie… Wieczory tylko przy kominku… chyba że sympatyków poezji zainteresuje pałacowe spotkanie z wierszem…

Zapraszamy zatem na 94. wieczór W PAŁACU literacko… Spotkanie odbędzie się 

16 listopada 2023 roku, jak zawsze o godz. 17.30 w sali multimedialnej 106, w Pałacu Młodzieży-Pomorskim Centrum Edukacji w Szczecinie, przy Alei Piastów 7. 

VII SZCZECIŃSKIE PROMOCJE LITERATURY 2023 mają się ku końcowi, finiszują realizatorzy projektu, czyli Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie, organizując spotkania literackie i promocyjne w ramach zadania dofinansowanego z budżetu Miasta Szczecin.

We współpracy z Pałacem Młodzieży kontynuowany jest 14. sezon spotkań z pisarzami i poetami nie tylko szczecińskimi. A seria: akcent wzbogaciła się o 84. książkę.

Jest nią tom wierszy Barbary Moraczewskiej-Jankowskiej pt. Wierszem życie napisać.

W dorobku poetki to druga książka poetycka, pierwsza, debiutancka DO ROZWAŻENIA ukazała się w serii: akcent w 2018 roku. Słowo o Autorce. Poetka jest farmaceutką. Pisze od lat 70. XX wieku. Od 2017 uczestniczy w literackich wydarzeniach szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Jej pasją jest literatura, ze szczególnym miejscem dla poezji. Także malarstwo, głównie impresjonistyczne. Interesuje ją też wszystko, co wiąże się z szeroko pojętą naturą, w tym z naturą człowieka. Dlatego jej najnowszy tomik obfituje w tematy nie tylko egzystencjalne.

„Autorka zbioru poetyckiego nieustannie obcuje z wierszem, nagina go do swoich potrzeb, kształtuje dla swojej licentia poetica. Zna smak Bezradności: wszystko dzieje się samo / a pisanie o tym / jest odbitą w kałuży bezradnością. Eksperymentuje z życiem …i poszukuje jego akcentów w swoich wierszach, które do tego życia powołuje. Takie osobiste i artystyczne sprzężenie zwrotne. Ożywia bowiem myśli, zamienia je w wizje, gdzie wraz z noblistką, Olgą Tokarczuk: buduje most pojednania / materii z duchem // wizją świata / w metafizycznym wymiarze / wyobraźni ludzkiej / niczym nieograniczanej… Materializuje marzenia i sny: w pasma mgieł ze snów i marzeń / niech się włóczą w przestworzach. I dalej: …noc spięta palcami gwiazd / chroni włóczęgów i eremitów / w ciemności / własny świat ucieka w sen / ten wspólny / za dnia wymyka się / z zagłębienia dłoni / rusza w pogoń / za przemijaniem rąk. Słowem zatrzymuje czas, który: płynie w nas jak chce / ten sam / bywa chwilą albo wiecznością. Rozciąga szeroko krajobraz na przestrzeń, gdzie dzieje się przerażające …tu i teraz… nasze życie uwikłane w wojnę, w pandemię, w konflikty, w chorobę czy śmierć.” Fragment wstępu Róży Czerniawskiej-Karcz jest próbą odsłony lirycznej przestrzeni książki, którą proponuje Autorka. Czasem też bywa chimeryczna, czemu da wyraz i w rozmowie, i w kolejnych zapisach miniatur poetyckich. Można się będzie o tym przekonać na listopadowym spotkaniu, gdy wypromuje swoją książkę Wierszem życie napisać.

ZAPRASZAMY w imieniu organizatorów do Pałacu – młodzież, rodziców, nauczycieli, opiekunów… także artystów słowa, pędzla, kamery, tańca… czyli wszystkich tych, którzy już kochają klimaty naszych pałacowych wieczorów albo mogą/zechcą je pokochać… A także wyjść ze spotkania z tomem wierszy Barbary Moraczewskiej-Jankowskiej, by się raczyć poezją w jesienne wieczory.

WSTĘP WOLNY!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

UM Szczecin

Inkubator Sektorów Kreatywnych został powołany 1 września 2011 r. w celu realizacji zadania publicznego: „Prowadzenie Inkubatora dla Organizacji Pozarządowych działających w sferze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, w budynku położonym przy al. Wojska Polskiego 90 w Szczecinie”.

Projekt finansowany z dotacji Gminy Miasto Szczecin

Kontakt

INKU Inkubator Sektorów Kreatywnych al. Wojska Polskiego 90 70-482 Szczecin
biuro@inkubatorkultury.szczecin.pl
91 424 04 64

© 2018 INKU Szczeciński Inkubator Kultury

new-element.svg

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.