fbpx

PONIEMIECKIE. Dziedzictwo oswojone?

W ciągu ostatnich lat mityczna już „szczecińska tożsamość” zdaje się samorealizować. Mieszkańcy naszego miasta przestali szukać, zaczęli być. Znajduje to odzwierciedlenie w wielu inicjatywach i przedsięwzięciach, a szczególnie w przestrzeni społeczno-kulturalnej. Chyba wreszcie poczuliśmy się naprawdę u siebie i zastane tu po 1945 r. dziedzictwo (przede wszystkim materialne, choć nie tylko) zaczynamy doceniać i zgłębiać – od zachowywania niemieckich napisów, przez zachwyt nad architekturą i sztuką, po eksplorowanie lokalnej historii „sprzed”.

 

Coraz częściej tę ciekawość podzielają „zwyczajni” mieszkańcy. Dlaczego? Co to mówi o nas jako tych, którzy dziedziczą tę wspólną historię? Czy i jak wpływa to na nasze relacje na pograniczu? Czy „poniemieckie” zaczyna być „nasze”? I czy to sformułowanie ma w ogóle rację bytu?

 

Na te pytania postarają się odpowiedzieć uczestnicy debaty „PONIEMIECKIE. Dziedzictwo oswojone?” organizowanej przez Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI, ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki, wSzczecinie oraz partnerów.

W ciągu ostatnich lat mityczna już „szczecińska tożsamość” zdaje się samorealizować. Mieszkańcy naszego miasta przestali szukać, zaczęli być. Znajduje to odzwierciedlenie w wielu inicjatywach i przedsięwzięciach, a szczególnie w przestrzeni społeczno-kulturalnej. Chyba wreszcie poczuliśmy się naprawdę u siebie i zastane tu po 1945 r. dziedzictwo (przede wszystkim materialne, choć nie tylko) zaczynamy doceniać i zgłębiać – od zachowywania niemieckich napisów, przez zachwyt nad architekturą i sztuką, po eksplorowanie lokalnej historii „sprzed”.

Coraz częściej tę ciekawość podzielają „zwyczajni” mieszkańcy. Dlaczego? Co to mówi o nas jako tych, którzy dziedziczą tę wspólną historię? Czy i jak wpływa to na nasze relacje na pograniczu? Czy „poniemieckie” zaczyna być „nasze”? I czy to sformułowanie ma w ogóle rację bytu?

Na te pytania postarają się odpowiedzieć uczestnicy debaty „PONIEMIECKIE. Dziedzictwo oswojone?” organizowanej przez Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI, ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki, wSzczecinie oraz partnerów.

 

Spotkanie odbędzie się na żywo z publicznością w Muzeum Narodowym w
Szczecinie—Centrum Dialogu Przełomy 8 grudnia o godz. 18.00 w CDP (pl.
Solidarności 1). Wstęp wolny. Obowiązują bezpłatne wejściówki do odebrania w Centrum
Dialogu Przełomy w godzinach pracy oddziału. Debata będzie transmitowana na żywo na
profilu wSzczecinie na Facebooku.

 

Organizatorzy wydarzenia:
Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI
ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki
wSzczecinie

 

Partnerzy wydarzenia:
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy
Stowarzyszenia RAA – Demokracja i Edukacja Meklemburgia-Pomorze Przednie
RAA perspektywa
Federalne Ministerstwo ds. Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży
wsound.pl

 

Wydarzenie finansowane jest ze środków Gminy Miasto Szczecin.
perspektywa – Wspólnie żyć i aktywnie współpracować jest projektem Stowarzyszenia RAA – Demokracja i Edukacja Meklemburgia-Pomorze Przednie, finansowanym przez Federalne Ministerstwo ds. Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży w ramach programu federalnego „Żyć w demokracji!”, jak również przez kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie ze środków Funduszu Metropolitalnego Regionu Szczecina oraz Europejskiego Funduszu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

UM Szczecin

Inkubator Sektorów Kreatywnych został powołany 1 września 2011 r. w celu realizacji zadania publicznego: „Prowadzenie Inkubatora dla Organizacji Pozarządowych działających w sferze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, w budynku położonym przy al. Wojska Polskiego 90 w Szczecinie”.

Projekt finansowany z dotacji Gminy Miasto Szczecin

Kontakt

INKU Inkubator Sektorów Kreatywnych al. Wojska Polskiego 90 70-482 Szczecin
biuro@inkubatorkultury.szczecin.pl
91 424 04 64

© 2018 INKU Szczeciński Inkubator Kultury

new-element.svg

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.