fbpx

Superbohaterka codzienności zaśpiewa wraz z chórem mieszkańców Szczecina (pozornie) banalne la la la

W sobotni wieczór 19 listopada (początek o godz. 19.00) w szczecińskim INKU zabrzmią premierowo piosenki, które powstają w ramach nowego działania artystycznego Marty Łągiewki. Superbohaterka codzienności nie może uratować świata, nie może go zmienić. Jedyne co może zrobić, to zaśpiewać banalne la, la, la. Co ważne: do wspólnego śpiewania zaprosi kilkunastoosobowy chór mieszkańców Szczecina – nabór rusza 4 listopada. 

 

Wierzę, że w „la la la” jest moc

Marta Łągiewka – aktorka, reżyserka, twórczyni – kończy pracę nad autorskim działaniem muzycznym, zatytułowanym „Śpiewam, że jest la la la”. Pomysł na projekt powstał pewnego wieczoru, kiedy trwała już wojna w Ukrainie.

– Czułam bezsilność, bezradność, a bardzo chciałam działać. „Tylko co ja mogę zrobić? Jestem przecież tylko aktorką”, zastanawiałam się. Wtedy natknęłam się na cytat Pabla Picassa „Sztuka zmywa z duszy kurz codzienności” i do głowy przyszło mi to banalne „la la la”. Wierzę, że w „la la la” jest moc, bo nic tak nie zbliża do siebie ludzi jak muzyka – opowiada Marta Łągiewka.

 

Planowałam rozmawiać tylko o rzeczach przyjemnych, ale tak się nie dało

Twórczyni pozyskała fundusze na realizację swojego pomysłu w ramach Stypendium Twórczego Miasta Szczecin oraz ze Związku Artystów Scen Polskich ZASP. Finalnie powstało sześć piosenek: autorką tekstów jest Magdalena Gardas-Wasilewska, a autorką muzyki Maria Kępisty.

– Inspiracją do powstania tekstów były rozmowy, które przeprowadziłam z mieszkańcami naszego miasta. Początkowo planowałam, że będziemy rozmawiać tylko o rzeczach przyjemnych, ale tak się nie dało. Brałam dyktafon do ręki i spontanicznie pytałam osoby (niektóre znałam bardzo dobrze, inne wcale) o to, co ich boli, wkurza, ale także o ich małe przyjemności. Te nasze spotkania były bardzo fajne. Na początku spodziewałam się jakiegoś szaleństwa w tych rozmowach, a one były proste, wręcz intymne – zdradza Marta Łągiewka.

 

Wierzę w siłę wspólnego śpiewu

W trakcie pokazu finałowego Marcie Łągiewce towarzyszyć będzie chór mieszkańców Szczecina oraz muzycy (Maria Kępisty – wibrafon, Patryk Matwiejczuk – pianino, Patryk Rynkiewicz – trąbka). Nabór do chóru rozpocznie się 4 listopada; o udziale będzie decydować kolejność zgłoszeń. Marta Łągiewka zaprasza osoby od 16 roku życia, które lubią śpiewać i będą gotowe wziąć udział w trzech wieczornych próbach oraz wieczornym pokazie finałowym (15, 16, 18 i 19 listopada) w szczecińskim INKU przy al. Wojska Polskiego 90.

W przygotowanie chóru będzie zaangażowana Katarzyna Kubińska, współpracująca z Chórem Politechniki Morskiej, a oprawę scenograficzną pokazu finałowego tworzy Kaja Cykalewicz-Licak.

– Mam nadzieję, że dla nas wszystkich: osób tworzących, osób śpiewających w chórze oraz publiczności, to spotkanie z piosenką – która jest przecież dobra na wszystko – będzie chwilą wytchnienia i odskocznią od codzienności – podsumowuje Marta Łągiewka.

 

Pytania dotyczącego tego projektu można kierować na adres mailowy Fundacji Tettere: halo@tettere.org.

 

Projekt realizowany w ramach Stypendium Twórczego Miasta Szczecin i wsparty przez Związek Artystów Scen Polskich ZASP.

Projektowi partneruje Fundacja Tettere.

Współorganizatorem projektu jest INKU Inkubator Sektorów Kreatywnych w Szczecinie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

UM Szczecin

Inkubator Sektorów Kreatywnych został powołany 1 września 2011 r. w celu realizacji zadania publicznego: „Prowadzenie Inkubatora dla Organizacji Pozarządowych działających w sferze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, w budynku położonym przy al. Wojska Polskiego 90 w Szczecinie”.

Projekt finansowany z dotacji Gminy Miasto Szczecin

Kontakt

INKU Inkubator Sektorów Kreatywnych al. Wojska Polskiego 90 70-482 Szczecin
biuro@inkubatorkultury.szczecin.pl
91 424 04 64

© 2018 INKU Szczeciński Inkubator Kultury

new-element.svg

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.