fbpx

Jak mógłby wyglądać plac Żołnierza Polskiego? ŚRODEK zaprasza na wystawę

ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki i OSWAJANIE SZTUKI zapraszają na otwarcie wystawy o niezrealizowanych koncepcjach na zabudowę placu Żołnierza Polskiego. To druga odsłona wystawy  „Co by było, gdyby?” 

 

„Po placu Zgody odwiedzimy plac Żołnierza Polskiego. Cofniemy się w czasie, wyciągając na światło dzienne niezrealizowane projekty architektoniczno-urbanistyczne z początku lat sześćdziesiątych. Jak mógł wyglądać ten plac, gdyby…?” – zapowiada kuratorka wystawy, Ada Krawczak ze Stowarzyszenia OSWAJANIE SZTUKI.

Wystawa prezentuje wizje na jeden z centralnych placów miasta, który został zniszczony w czasie II wojny światowej. Nowe władze chciały uczynić to miejsce nie tylko jednym z głównych punktów handlowych miasta, ale również atrakcyjną przestrzenią do życia dla wciąż napływających do miasta nowych mieszkańców. Rozpisano więc konkurs. Jakie wizje mieli projektanci na zabudowę placu? Czy koncepcja, która zwyciężyła została w pełni zrealizowana? Które elementy się zachowały, a które pozostają już tylko wspomnieniem?

 

Otwarcie wystawy „Co by było, gdyby?2” już 21 listopada 2021 (niedziela) o godz. 15.00 w ŚRODKU Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim przy ul. bł. Królowej Jadwigi 43/u1. Wstęp wolny. Wystawa, prezentowana w oknach ŚRODKA, będzie dostępna dla oglądających do końca stycznia 2021 roku.

 

Koncepcja wystawy i wizualizacje:
Marcin Szneider
Architekt urbanista. Praktykuje, chociaż wierzy coraz mniej. Osiedlowy radny. Niedoszły artysta. Członek Szczecińskiego Ruchu Miejskiego. Lubi bloki i wegańskie pączki z Berlina.

Kuratorka wystawy:
Ada Krawczak
Projektantka Graficzna. Kocha projektować wszystko co ma w sobie litery. Członek stowarzyszenia Oswajanie Sztuki, gdzie walczy o lepsze miasto. Marzy jej się rower cargo.

Wystawa powstała dzięki materiałom pochodzącym z archiwum SARP. Patronat nad wystawą objęła Architektura w Szczecinie. Działanie jest realizowane w ramach projektu „ŚRODEK. Śródmiejski Punkt Sąsiedzki Miejsce aktywności i wsparcia wspólnot lokalnych obszaru rewitalizacji”, koordynowanego przez Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI i współfinansowanego przez Gminę Miasto Szczecin w związku z projektem pn. „Rewitalizacji obszaru przestrzeni publicznej i zabudowy śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego w Szczecinie”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

new-element.svg

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.