fbpx

Przegląd twórczości Małgorzaty Goliszewskiej

29 października 2021 roku Małgorzata Goliszewska otrzymała Nagrodę Pro Arte 2021 za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. W związku z tym po raz pierwszy zaprasza szczecińską publiczność na prezentację całokształtu swojej twórczości.

W ciągu 3 dni widzowie będą mogli zobaczyć kilkanaście prac artystki, w tym głośny film „Lekcja miłości” (współreżyseria: Katarzyna Mateja, produkcja HBO). Na żywo z twórczynią i publicznością będzie można spotkać się w INKU Szczecińskim Inkubatorze Kultury (al. Wojska Polskiego 90), a tych, dla których zabraknie miejsca w sali kinowej, organizatorzy zapraszają przed ekrany – rozmowy po pokazach będą transmitowane online, a Małgorzata Goliszewska przygotowała także tajne linki, dzięki którym będzie można obejrzeć filmy. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI.

 

Program:

12.11.2021 / DZIEŃ 1
Prezentacja filmów:
„Ubierz mnie” (2011, 16 minut)
„Taki typ ptactwa” (2012, 12 minut)
I’ll call you when I get there” (2013, 15 minut)
Osiemnastka” (2014, 15 minut)
Siostry bliźniaczki” (2014, 15 minut)
Kto mnie kocha” (2012, 10 minut)
+ rozmowa z publicznością (transmisja online na profilu FB OSWAJANIA SZTUKI)

13.11.2021 / DZIEŃ 2
Prezentacja prac:
autoportret, 2012
mama/tata, 2011
gosia basia marysia, 2011
Idę (komunikaty) 2014
WSZYSTKO, sugestie Google’a dla mojego IP, tomik poezji dokumentalnej, 2013
2019 score, 2019
Ja Ci życzę jak najlepiej, 2017/2018
przez sen, 2012-obecnie
siostry bliźniaczki, 2012-obecnie
AIR Łóżko, 2017
i innych
+ rozmowa z publicznością (transmisja online na profilu FB OSWAJANIA SZTUKI)

14.11.2021 / DZIEŃ 3
Prezentacja filmu: „Lekcja miłości” (2019, 75 minut)
+ rozmowa z publicznością (transmisja online na profilu FB OSWAJANIA SZTUKI)

 

 

O twórczyni:
Małgorzata Goliszewska (1985) – artystka wizualna i dokumentalistka, absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie i Szkoły Wajdy w Warszawie. Pokazywała swoje prace m. in. w Rosji, Chinach, Tajlandii, Indonezji, USA, Australii i w całej Europie. Jest laureatką wielu nagród artystycznych i filmowych, stypendystką Młodej Polski, laureatką konkursu Artystyczna Podróż Hestii, rezydentką Museumsquartier w Wiedniu. Zajmuje się różnymi dziedzinami: filmem dokumentalnym i sztuką współczesną, często łącząc te oba pola. Zadebiutowała w 2010 roku filmem dokumentalnym „Ubierz mnie”, który został doceniony przez krytyków jako innowacyjne spojrzenie na obraz kobiet. W 2019 na festiwalu IDFA odbyła się premiera jej pełnometrażowego debiutu: „Lekcja miłości”, współprodukowanego przez HBO, współreżyserowanego wraz z przyjaciółką – Kasią Mateją. Był to jedyny polski dokument na oscarowej longliście w 2021 roku. Mieszka w Szczecinie. Jest członkinią Stowarzyszenia OSWAJANIE SZTUKI i laureatką Nagrody Pro Arte 2021.

Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy na maila: goliszewska@gmail.com. W mailu należy podać:

  • imię i nazwisko,
  • numer kontaktowy.
  • Dodatkowo należy wskazać, czy chodzi o rezerwację miejsca na pokazie w INKU, czy link do wirtualnej projekcji. W tytule maila należy wpisać: „Przegląd”.

Każdego dnia start o 17.00. Uczestnicy wydarzenia proszeni są o stosowanie w jego czasie zasady DDM: dezynfekcja-dystans-maseczka.

 

Przegląd twórczości Małgorzaty Goliszewskiej


12-14 listopada 2021


Organizator: Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI


Partner: INKU Szczeciński Inkubator Kultury


Wydarzenie finansowane jest ze środków pochodzących z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego. #PomorzeZachodnie

 

 

Wydarzenie na Facebooku tutaj

 

Opisy wybranych filmów:

 

„Ubierz mnie”, dokument, 2010

Ponieważ bardzo często słyszę od bliskich mi osób, że jestem źle, brzydko czy nieodpowiednio ubrana, oraz że nie mogą na mnie patrzeć, postanowiłam umożliwić im zmianę tego. Podczas trwania projektu zostałam ubrana zgodnie z życzeniem i idealnymi wyobrażeniami o mnie przez moją mamę, babcię i przyjaciółkę. Każdego dnia rejestrowałam reakcję ludzi na mój strój oraz swoje własne odczucia. W filmie chciałam ukazać moje specyficzne relacje rodzinne oraz skrawki mojego codziennego życia. Chcę znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego mój strój tak bardzo nie podoba się tym ludziom i czy jego zmiana może faktycznie coś dla nich znaczyć. Zastanawiam się też, jaki jest wpływ tych relacji rodzinnych i mojej przeszłości na to, jak teraz się ubieram. Jest to dla mnie bardzo interesujący eksperyment. Najbardziej skupiałam się na relacji z osobą, która mnie ubiera i na zmianie jej stosunku do mnie poprzez nowy strój. Chciałabym, aby ten projekt pomógł mi zrozumieć, jak wiele może zależeć od stroju i jak poprzez jego zmianę można zmienić również codzienne relacje z najbliższymi ludźmi. To, jak widzą mnie moi najbliżsi i jak chcieliby mnie widzieć, ich akceptacja mojej osoby, jest głównym tematem tego filmu. (Małgorzata Goliszewska)

 

„Taki typ ptactwa”,  dokument, 2012

„One muszą być mocne! Wtedy wytrzymną.” – podkreśla pan Zygmunt z czerwonej budki. Ta budka to jego sklep, siedzi w niej codziennie od 10 do 20. W budce są warzywa, owoce i wszelkie produkty spożywcze, a oprócz tego… gołębie w ogromnych ilościach. Pan Zygmunt karmi je, rozmawia z nimi i na każdym kroku podkreśla jakie są wyjątkowe. Wielu ludzi, którzy odwiedzają czerwoną budkę, nie chcą wcale nic kupić, a tylko pogawędzić z panem Zygmuntem lub rzucić chlebek gołębiom, bo „u siebie” się wstydzą. Obecność gołębi odstrasza wielu potencjalnych klientów, ale pana Zygmunta to nie zraża. Film towarzyszy gołębiarzowi w jego codziennych zmaganiach z rzeczywistością i obserwuje tą trudną miłość. (Małgorzata Goliszewska)

 

„I’ll call you when I get there”, dokument, 2013

Polska młoda artystka dostaje zaproszenie na rezydencję w Rotterdamie. Udaje się tam pociągiem. Przez całą drogę odbiera telefony od zaniepokojonej matki, której wizja samotnego wyjazdu do Holandii kojarzy się tylko z niebezpieczeństwami czyhającymi na młodą kobietę. Film Goliszewskiej nie tylko w zabawny i szczery sposób opowiada o relacji córki z matką, ale przede wszystkim pokazuje mechanizmy wytwarzania strachu i poczucia nieustannego zagrożenia. (Michał Matuszewski)

 

„Osiemnastka”, dokument, 2013

W tym filmie archiwalne nagrania z kasety VHS z 2003 roku zostają wymieszane z relacjami osób, które uczestniczyły w nagranych wydarzeniach i z teledyskiem, który kojarzy się bardzo jednej z tych osób z tymi wydarzeniami. Moja osiemnastka była dla mnie zawsze wielką traumą. Zorganizowałam ogromną imprezę w opuszczonym domu, z 4 DJami i setką zaproszonych osób, większości, których nie znałam. Na samym początku imprezy upiłam się tak, że nie byłam w stanie w niej uczestniczyć. Nad ranem obudziłam się i zobaczyłam zdemolowany dom pełen zupełnie obcych mi osób. Piątka znajomych, obecnych na osiemnastce, próbuje po 11 latach ożywić swoje i moje wspomnienia. Towarzyszy temu teledysk Prodigy do „No good” – niespełniony ideał imprezy. (Małgorzata Goliszewska)

 

„Lekcja Miłości”, dokument, 2019 (prod. HBO)

„Ta cząstka życia należy do mnie!” – stwierdza Jola, ekscentryczna, kochająca kolorowe stroje kobieta tuż przed siedemdziesiątką. Po pięćdziesięciu latach zdobywa się na ważny krok – ucieka z Włoch, od małżeńskiego koszmaru, do swojego rodzinnego Szczecina. Tam wreszcie żyje tak, jak zawsze marzyła: tańczy, śpiewa, pisze wiersze i piosenki. Jej teksty opowiadają o miłości, której nigdy nie zaznała. W oczach Joli świat jest romantyczny, kolorowy, dramatyczny. Pewnej nocy na parkiecie w Cafe Uśmiech poznaje Wojtka – starszego od siebie mężczyznę, który zakochuje się w niej bez pamięci. Wszystkie przyjaciółki Joli, a także szóstka jej dzieci, namawiają ją do rozwodu z Bogdanem, alkoholikiem, który został we Włoszech. Tylko ksiądz stara się ją od tego odwieść, twierdząc, że powinna wybaczyć i pozostać wierną do końca. Jola się waha i nie wie, co robić. Zmierzyć się z trudnym rozwodem i wyjść na nowo za mąż? A może po prostu żyć chwilą i nie wracać do przeszłości? Czy odważy się żyć swoim życiem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

new-element.svg

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.