fbpx

OKOlice Literatury: Rzeczy i ludzie

“Rzeczy i ludzie” to hasło przewodnie trzeciej edycji festiwalu literatury non-fiction OKOlice Literatury, która odbywa się od 15 do 25 września 2021 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie 

Strona festiwalu: https://okoliceliteratury.pl/ , zawiera m.in. szczegółowy program wydarzenia, biogramy gości itd.

Do udziału w wydarzeniu organizatorzy zaprosili znanych i cenionych współczesnych twórców literatury non fiction. Ich festiwal to 21 wybitnych osobowości, 14 wydarzeń, dyskusje panelowe, spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci i młodzieży, wystawy. Rozległa tematyka: od Holocaustu, poprzez kicz peerelowski, po nieumiarkowane obżarstwo współczesnego człowieka i śmieci zagrażające środowisku i cywilizacji.

Oprócz realizacji wydarzenia stacjonarnie – w miarę możliwości i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa na wypadek pandemii – poprowadzą streamingi na żywo z większości spotkań. Na wszystkie spotkania obowiązują bezpłatne wejściówki.

Festiwal zainaugurowali w środę, 15 września spotkaniem z Andrzejem Stasiukiem. Kolejne wydarzenia festiwalowe podzielili na 6 bloków tematycznych związanych z różnym spojrzeniem na tytułowe rzeczy i ich relacje z ludźmi: 1. Czytanie rzeczy, 2. Rzeczy niczyje, 3. Pamięć rzeczy, 4. Ładne rzeczy, 5. Nadmiar rzeczy, 6. Rzeczy osobiste. 

 

Poniżej, przebieg kolejnych dni Festiwalu:


20 września (poniedziałek)
Czytanie rzeczy
O godz. 17.00 organizatorzy zapraszają na warsztaty dla młodzieży i dorosłych poświęcone fotografiom “Czytanie rzeczy” uwrażliwiające uczestników na istotę zdjęcia, jako materii, która jest nośnikiem narracji i pamięci.

Prowadzenie: Weronika Fibich-Foremska.

Warsztaty odbędą się w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8 w Szczecinie), obowiązują bezpłatne wejściówki: https://app.evenea.pl/event/warsztaty-czytanie-rzeczy/.


21 września (wtorek)
Rzeczy niczyje
Blok poświęcony zagadnieniu Zagłady ujętej z perspektywy tego, co po niej zostało – rzeczy, które wyznaczają inny sposób patrzenia na historię ludzi.

O godz. 18.00 organizatorzy zapraszają na panel dyskusyjny, w którym wezmą udział Paweł Piotr Reszka i Mirosław Tryczyk.

Prowadzenie: Eryk Krasucki. 

Spotkanie odbędzie się w formule hybrydowej: stacjonarnie w filii nr 7 (Pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) oraz w formie live’a na Facebooku biblioteki. Na spotkanie stacjonarne obowiązują bezpłatne wejściówki: https://app.evenea.pl/event/spotkanie-reszka-tryczyk/


22 września (środa)
Pamięć rzeczy
Blok poświęcony relacji ludzie-rzeczy z perspektywy antropologii

O godz. 18.00 organizatorzy zapraszają na panel dyskusyjny, w którym wezmą udział Ewa Domańska i Monika Stobiecka.

Prowadzenie: Maksymilian Chutorański.

Spotkanie odbędzie się w formule hybrydowej: stacjonarnie w filii nr 7 (Pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) oraz w formie live’a na Facebooku biblioteki. Na spotkanie stacjonarne obowiązują bezpłatne wejściówki: https://app.evenea.pl/event/spotkanie-domanska-stobiecka/


23 września (czwartek)
Ładne rzeczy
Blok poświęcony designowi. Zapraszamy do filii nr 7 (Pl. Matki Teresy z Kalkuty 8)

Dla dzieci
O godz. 17.00 organizatorzy zapraszają dzieci z młodszych klas szkół podstawowych na warsztaty wokół książki „Wszystko widzę jako sztukę”.

Prowadzenie: Ewa Solarz.

Warsztaty potrwają ok. 1,5 h. Obowiązują bezpłatne wejściówki: https://app.evenea.pl/event/232956-70/

Dla dorosłych
O godz. 17.00 organizatorzy zapraszają na panel o designie książki, w którym wezmą udział Lex Drewiński i Przemek Dębowski.

Prowadzenie: Magdalena Tyczka.

Spotkanie odbędzie się w formule hybrydowej: stacjonarnie w filii nr 7 (Pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) oraz w formie live’a na Facebooku biblioteki. Na spotkanie stacjonarne obowiązują bezpłatne wejściówki: https://app.evenea.pl/event/spotkanie-drewinski-debowski/

O godz. 19.00 zapraszamy na panel o designie rzeczy, w którym wezmą udział Małgorzata Czyńska i Ewa Solarz. Prowadzenie: Anna Sienkiewicz. Spotkanie odbędzie się w formule hybrydowej: stacjonarnie w filii nr 7 (Pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) oraz w formie live’a na Facebooku biblioteki. Na spotkanie stacjonarne obowiązują bezpłatne wejściówki: https://app.evenea.pl/event/spotkanie-czynska-solarz/


24 września (piątek)
Nadmiar rzeczy
Blok podzielony na dwa segmenty tematyczne: nadmiar śmieci i nadmiar jedzenia. Miejsce : filia nr 7 (Pl. Matki Teresy z Kalkuty 8)

Dla dzieci 
O godz. 17.00 organizatorzy zapraszają nastolatków od 12 roku życia na warsztaty “Slow fashion”.

Prowadzenie: Maria Stafyniak.

Na spotkanie obowiązują bezpłatne wejściówki: https://app.evenea.pl/event/warsztaty-zero-waste/.

O warsztatach
Z odzyskanych tkanin (stare ubrania, zasłony, torby) będziemy szyć nowe torby. Może masz starą koszulkę, sukienkę, spodnie, które Ci się znudziły? Koniecznie zabierz je ze sobą na warsztaty! Aby torby miały osobisty charakter, będziemy szukać swojego ulubionego tekstu: piosenki, wiersza, zasłyszanych lub wymyślonych słów – i wyhaftujemy na nich wymyślony motyw. Dla mniej cierpliwych oddamy do dyspozycji farbę do tkanin i szablon.

 

Dla dorosłych
O godz. 17.00 organizatorzy zapraszają na panel dyskusyjny dotyczący nadmiaru śmieci i propagowaniu kultury konsumpcji we współczesnym świecie, w którym wezmą udział Stanisław Łubieński i Urszula Zajączkowska.

Prowadzenie: Anna Godzińska.

Spotkanie odbędzie się w formule hybrydowej: stacjonarnie w filii nr 7 (Pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) oraz w formie live’a na Facebooku biblioteki. Na spotkanie stacjonarne obowiązują bezpłatne wejściówki: https://app.evenea.pl/event/spotkanie-lubienski-zajaczkowska/

O godz. 19.00 organizatorzy zapraszają na panel poświęcony nadmiarowi i marnowaniu jedzenia. Porozmawiamy z Katarzyną Wągrowską, propagatorką życia zero waste, blogerką i autorką książki „Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej” (Znak, 2017).

Prowadzenie: Paulina Stok-Stocka.

Spotkanie odbędzie się w formule hybrydowej: stacjonarnie w filii nr 7 (Pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) oraz w formie live’a na Facebooku biblioteki. Na spotkanie stacjonarne obowiązują bezpłatne wejściówki: https://app.evenea.pl/event/spotkanie-wagrowska/


25 września (sobota)
Rzeczy osobiste
Ostatni i najobszerniejszy blok festiwalowy poświęcony rzeczom codziennym, prywatnym i rodzinnym. Wszystkie spotkania odbędą się w formule hybrydowej: stacjonarnie w filii nr 7 (Pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) oraz w formie live’a na Facebooku biblioteki.

O godz. 12.00 organizatorzy zapraszają na panel o przedmiotach codziennych, w którym udział wezmą Agata Pankiewicz i Marcin Przybyłko.

Prowadzenie: Wojciech Ciesielski.

Panelowi towarzyszyć będzie wystawa smart obiektów opisanych w książce “Smart obiekt. Mimowolne perwersje rzeczy”. Na spotkanie stacjonarne obowiązują bezpłatne wejściówki: https://app.evenea.pl/event/spotkanie-pankiewicz-przybylko/. 

O godz. 14.00 organizatorzy zapraszają na panel o rzeczach w powojennej Polsce, w którym udział wezmą Agata Zborowska i Marcin Wicha.

Panel poprowadzi Aneta Makowska.

Na spotkanie stacjonarne obowiązują bezpłatne wejściówki: https://app.evenea.pl/event/spotkanie-zborowska-wicha/.

O godz. 16.00 organizatorzy zapraszają na spotkanie wokół książki “Dno oka. Eseje o fotografii” z Wojciechem Nowickim.

Prowadzenie: Weronika Fibich-Foremska.

Na spotkanie stacjonarne obowiązują bezpłatne wejściówki: https://app.evenea.pl/event/spotkanie-nowicki/

O godz. 18.00 organizatorzy zapraszają na spotkanie autorskie poświęcone antropologii codzienności, w którym wezmą udział Olga Drenda i Roch Sulima.

Prowadzenie: Kalina Kukiełko-Rogozińska.

Na spotkanie stacjonarne obowiązują bezpłatne wejściówki: https://app.evenea.pl/event/spotkanie-drenda-sulima/


Patroni medialni:
wSzczecinie.pl
Szczecinczyta.pl

Partner:
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

new-element.svg

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.