fbpx

Wystawa fotograficzna Protest

Serdecznie zapraszamy na wirtualną wystawę fotograficzną PROTEST zrealizowaną w ramach „Wirtualnego Festiwalu Podróżniczego Na Pograniczu”.

LINK do wystawy

🇵🇱 🇩🇪 🇪🇺
Pandemia COVID-19 towarzyszy nam już ponad rok. Ostatnie miesiące pokazały, że nadal borykamy się z wyzwaniami na granicy polsko-niemieckiej. Czy możemy ją już przekraczać, jeżeli tak, to na jakich zasadach? Jak zamknięcie granicy polsko-niemieckiej wpłyneło na życie ludzi mieszkających na Pograniczu?

W związku z epidemią COVID-19 polskie władze w marcu 2020 roku zamknęły liczne przejścia graniczne z Niemcami i wprowadziły nakaz 14-dniowej kwarantanny dla osób wjeżdżających do Polski. Decyzja ta uderzyła przede wszystkim w osoby dojeżdżające do pracy w kraju sąsiada, które w wyniku tej decyzji często pozostały bez środków do życia. Wywołało to demonstracje społeczności transgranicznych na niemal całym pograniczu. Pod naporem opinii publicznej rząd zniósł ten nakaz, ale z wyłączeniem pracowników medycznych, co nie zakończyło protestów. Po niemal trzech miesiącach otwarto zamknięte przejścia graniczne i umożliwiono przekraczanie granicy do Polski bez obowiązku kwarantanny. Ograniczenia wjazdu wprowadziły z kolei władze Meklemburgii-Pomorza Przedniego.
W Euroregionie Pomerania protesty odbywały się w dwóch miejscach: na zamkniętych przejściach granicznych w Lubieszynie-Linken i Rosówku-Rosow. Ta wystawa fotograficzna dokumentuje ich przebieg oraz prezentuje wycinek emocji ich organizatorów i uczestników.
Przystąpienia Polski do UE a następnie do układu z Schengen uruchomiło na pograniczu polsko- niemieckim cały szereg procesów integracyjnych. Szczególnie wyraźnie uwidoczniły się one w Euroregionie Pomerania. Wiele osób mieszkając na stałe w Polsce podjęło pracę w Niemczech.

Zainicjowano programy, dzięki którym młodzież uczęszczała do niemieckich szkół. Obywatele polscy zaczęli osiedlać się po stronie niemieckiej, dojeżdżając do pracy w Polsce. Z kolei obywatele niemieccy zaczęli w coraz większym stopniu doceniać ofertę kulturalną i rozrywkową metropolii szczecińskiej. Polskie i niemieckie władze podjęły rozmowy w kierunku utworzenia Transgranicznego Regionu Metropolitalnego Szczecina – wspólnej przestrzeni gospodarczej i infrastrukturalnej, w której granica
nie miałaby już mieć znaczenia.

👉 Wystawa PROTEST

👉 Fotografie: Katarzyna Jackowska

👉 Wywiady z uczestnikami protestów przeprowadziła: Kinga Rabińska

👉 Wystawa została zrealizowana w ramach projektu „Wirtualny Festiwal Podróżniczy – Na pograniczu”
dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz
budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-
Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania). Projekt współfinansowany przez Gminę Miasto Szczecin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

new-element.svg

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.