fbpx

Kultura zaprasza młodzież na spacery miejskie!

Małgorzata Duda, Justyna Machnik, Tomasz Wieczorek i Przemek Głowa. To oni już wkrótce poprowadzą chętnych na spacery śladem polskiej historii Szczecina. Spacery są bezpłatne i powstają z myślą o młodzieży. Obowiązują zapisy!

„Kultura zaprasza” to realizowany od 2015 roku przez Gminę Miasto Szczecin program, którego celem jest zwiększenie dostępu do kultury, szczególnie młodym ludziom narażonym na różne bariery w tym dostępie.

Dotychczas uczestnicy odwiedzali szczecińskie instytucje kultury – w tym roku ruszą w miasto i zanurzą się w kulturę lokalną! W czerwcu planowane są 4 spacery miejskie. Wszystkie mają wspólny mianownik i temat – „Moje korzenie”, a każdy odnosić się będzie do innego momentu w historii Szczecina. Do ich prowadzenia zaproszono 4 niezwykłych szczecińskich przewodników, z których każdy proponuje swoją opowieść o polskim Szczecinie: mieście w gruzach, latach PRL, walce o wolność, czy szalonych latach 90. Do wspólnego przejścia zapraszają: Małgorzata Duda, Justyna Machnik, Tomasz Wieczorek i Przemek Głowa. Pierwszy spacer już 11 czerwca. To będzie niezwykła podróż w przeszłość!

Dodatkowo, w lipcu grupy zorganizowane będą mogły wziąć udział w warsztatach dokumentalnych, dziennikarskich i filmowych w Klubie Delta w Dąbiu. Specjalnie z myślą o programie „Kultura zaprasza” szykują je: Weronika Fibich, Marek Osajda, Dominik Czech i Rafał Molenda. W ich trakcie młodzi uczestnicy dowiedzą się, jak tropić nie tylko rodzinne sekrety i opowiadać je tak, by inni chcieli słuchać.

Spacery przeznaczone są dla młodzieży i bezpłatne. Liczba miejsc jest ograniczona i obowiązują zapisy pod adresem: bit.ly/KulturaZaprasza. Szczegóły: klubdelta.pl. Program „Kultura zaprasza” jest realizowany przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Szczecin, operatorem programu jest Miejski Ośrodek Kultury w Szczecinie – filia Klub Delta. Patronat medialny nad tegoroczną edycją objęło wszczecinie.pl.

Harmonogram wydarzeń:

SPACERY

 • 11.06.2021 (piątek) | godz. 16.00
  „Zmiany w przestrzeni miasta od 1945 r. do czasów obecnych”

Spacer z Małgorzatą Dudą

 

 • 15.06.2021 (wtorek) | godz. 16.00
  „Szczecin szlakiem PRL” | Spacer z Justyną Machnik
 • 23.06.2021 (środa) | godz. 16.00
  „Szczecin – miasto wolności” | Spacer z Tomaszem Wieczorkiem

 

 • 28.06.2021 (poniedziałek) | godz. 16.00
  „Muzyka końca XX wieku. Jak grał klubowy Szczecin” | Spacer z Przemkiem Głową

DWUDNIOWE WARSZTATY / TYLKO DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH!

 • 5-6.07.2021 (poniedziałek-wtorek) | godz. 11.00-14.00
  „Zapisujemy pamięć” | Warsztaty z Weroniką Fibich
 • 12-13.07.2021 (poniedziałek-wtorek) | godz. 11.00-14.00
  „Warsztaty z pisania. Jak zapisywać historię rodziców, dziadków, własną”
  Warsztaty z Markiem Osajdą
 • 19-20.07.2021 (poniedziałek-wtorek) | godz. 11.00-15.00
  „Wspomnienie w obrazie, obraz we wspomnieniu. Warsztaty filmowe”
  Warsztaty z Dominikiem Czechem i Rafałem Molendą

 

O PROWADZĄCYCH:

 • Małgorzata Duda
  Licencjonowany przewodnik turystyczny. Od 11 lat snuje opowieści dla dużych i małych mieszkańców Pomorza i turystów. Prowadzi wycieczki, zajęcia edukacyjne, warsztaty, wykłady. Szkoli kandydatów na przewodników. Pokazuje Szczecin i Pomorze Zachodnie przez pryzmat opowieści o wydarzeniach i ludziach, którzy tu żyli. Opowiada legendy i prawdziwe historie. Pokazuje kulturę, architekturę i przyrodę. Pisze i wydaje książki o Pomorzu. Historie, które opowiada dzieciom, spisała i wydała w serii książek „Legendy Pomorza Zachodniego”. Wśród nich są m.in. opowieści o niezwykłych stworzeniach („Zielenica z Trzęsacza”, „O gryfach na pomorskiej ziemi”), o książętach („Eryk Pomorski – ostatni wiking Bałtyku”, „Sydonia von Borcke”), pomorskich miasteczkach („O skarbie rycerza z Dobrej”). Kolejne książki z serii są w przygotowaniu. Współpracowała też i wydała wiele książek dla dorosłych, w tym napisany przez zespół krajoznawców „Kanon krajoznawczy województwa zachodniopomorskiego” oraz „Dolinę Dolnej Odry”, „Pomorską Drogę Świętego Jakuba”, „Szlakiem Szczecińskiej” (przewodnik pielgrzymkowy) czy „Strój pyrzycki na starych litografiach i widokówkach”.

 

 • Tomasz Wieczorek
  Przewodnik po Szczecinie i województwie zachodniopomorskim. Pracownik Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, kierownik Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, które współorganizował od 1996 roku. Konsultant historyczny. Pomysłodawca i koordynator projektu, w ramach którego powstała zamkowa publikacja „ŚLADAMI LUBINUSA. PRZEWODNIK NIEZWYKŁY”, której jest też współautorem. Współautor współczesnego komentarza opracowanego do niemych taśm pod wspólnym tytułem „ZAMEK SZCZECIŃSKI”. Twórca wielu koncepcji działań edukacyjnych i popularyzujących wiedzę o historii miasta i regionu. Autor kilku tras zwiedzania miasta w ramach m.in. Szczecińskich Spacerów Miejskich. Członek zespołu współtwórców Szlaku Gryfitów. Od lat zaangażowany w propagowanie wiedzy o Dynastii Gryfitów i ich Księstwie Pomorskim oraz Szczecinie jak i samej Mapie Lubinusa. W 2020 pojawiła się druga część jego publikacji edukacyjnej ZWIEDZAMY Z GRYFITKIEM pt. „SZCZECIN – GWIEZDNE MIASTO”.

 

 • Justyna Machnik
  Licencjonowana przewodniczka turystyczna po Szczecinie, organizatorka wydarzeń kulturalnych, założycielka stowarzyszenia POMIEŚCIENOGA 2, autorka projektów: Usługi dla Ludności (dokumentacja starych zakładów rzemieślniczych – materiały radiowe, wystawy, spacery po zakładach, mapa), Szczecin szlakiem PRL (tematyczny spacer i wystawa), Kamienice Szczecina (popularyzacja szlaku „Niezwykli szczecinianie i ich kamienice”). W latach 2007–2012 dziennikarka Polskiego Radia Szczecin i Szczecin FM. Autorka artykułów o szczecińskich wątkach i miejscach (palarnia kawy Korona 1912, zespół big-beatowy Nieznani, rzemieślnicy). Dwukrotna finalistka plebiscytu Gazety Wyborczej „Szczupaki i kiełbie”. Twórczyni „Mapy szczecińskich rzemieślników”.

 

 • Przemysław Głowa
  Przewodnik miejski i bookinista, który serce oddał Szczecinowi. Syn Pionierów, zakochany w połączeniach między literaturą, architekturą i popkulturą. Konsultant historyczny, twórca autorskich projektów niezależnych jak „Paprykarz Wspomnień”. Współautor publikacji „Zrób to w Szczecinie. Przewodnik alternatywny”. Laureat Nagrody Architektonicznej Prezydenta Szczecina za propagowanie wiedzy o architekturze Szczecina.

 

 • Marek Osajda
  Absolwent historii UAM w Poznaniu (1979) i Studium Dziennikarstwa UW, specjalizacja telewizyjna (1981). Współpracował m.in. z „Głosem Szczecińskim”, wydawnictwem Ekolog Pomorski, prywatną telewizją Morze w Szczecinie (redaktor naczelny). Założyciel i redaktor naczelny magazynu ekologicznego „Zielona Arka”. Wydawca, w formie książkowej, raportów o stanie środowiska w woj. zachodniopomorskim. Współpracownik tygodnika „Morze i Ziemia” i TVP Szczecin. Od 2000 dziennikarz „Kuriera Szczecińskiego”. Od 2009 członek rady programowej Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego „Pomerania Film”. Od 2013 członek rady programowej OTVP Szczecin. Nagrody i wyróżnienia: nagroda specjalna za film „Muzeum ucieczek” (o Murze Berlińskim) na Ogólnopolskim Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” 1990; wyróżnienie za dokument „Człowiek z lasu”

(o mieszkańcu Białorusi, który od zakończenia wojny do czasów Gorbaczowa ukrywał się w lesie) na Circom Regional – Europejskie Stowarzyszenie Telewizji Regionalnych 1992; wyróżnienie za film „Police od tyłu” na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Ekologicznych Ekofilm 1998; Nagroda specjalna za film „Okruchy życia” na OFFE Ekofilm 2002; tytuł Ekologa roku 1998 i Publicysty roku 2003 województwa zachodniopomorskiego.

 

 

 • Weronika Fibich

 

Pracuje na pograniczu sztuk performatywnych, reportażu i dokumentu. Reżyserka akcji teatralnych / performatywnych, artystka interdyscyplinarna, twórczyni filmów dokumentalnych i licznych projektów artystycznych. Związana z Ośrodkiem Teatralnym Kana od 1998 roku. Oprócz działalności kulturotwórczej, edukacyjnej i programowej w ramach projektów realizowanych przez Ośrodek, od lat buduje własną, autorską drogę twórczą. W polu jej zainteresowań są działania realizowane w przestrzeni pozateatralnej; na granicy prywatnego i publicznego. Najczęściej podejmowanym przez nią tematem jest pojęcie pogranicza, wykluczenia, pamięci i tożsamości. Stosowaną metodą pracy jest „rysunek z pamięci”. Wartość „rysunku” polega na powiązaniu prywatnego z publicznym, wyrozumowanego z intuicyjnym, przypomnianego z odczuwanym.

 

 • Dominik Czech
  Reżyser, operator, absolwent Lubuskiej Szkoły Telewizji i Filmu w Zielonej Górze. Przygodę z kamerą rozpoczął w 1999 w lokalnej telewizji w Gorzowie. Początkowo jego praca była ściśle związana z mediami. Od 2018 współprowadzący szczecińskie warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży pn. „Z klatki schodowej do klatki filmowej”.

 

 • Rafał Molenda
  Właściciel multimedialnej firmy REM Production z 16-letnim doświadczeniem dziennikarskim w radiu, telewizji i prasie (m.in. Radio Plama, TV Gryf, Gazeta Szczecińska. Pomorska Stacja Radiowa, RMF FM, Radio Szczecin). Były korespondent wojenny w Afganistanie. Autor „Błękitnej pustyni” – audiobooka i książki, opisujących misje polskich żołnierzy w Afganistanie. Nominowany do Europejskiej Nagrody ‘Prix Europa’. Scenarzysta, lektor, twórca filmów, programów telewizyjnych, reportaży i słuchowisk

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

new-element.svg

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.