fbpx

„Dom Polski. Elementarz dizajnu” na Łódź Design Festival

Rozpoczęła się kolejna edycja największego festiwalu  dizajnu w Polsce, pięknie spiętego w tym roku hasłem „Lepiej”.  Zdaje się, że trudno o lepszy (sic!) tytuł w tych czasach i lepszy  moment, aby zbiorowo dzielić się i prezentować dobra dizajnu.  Szczęśliwie, wśród wielu wystaw znalazła się i taka, która koncentruje  się na klasyce polskiego wzornictwa przemysłowego śmiało miksując  je ze współczesnymi formami. Ekspozycja inspirowana książką Małgorzaty Czyńskiej „Dom Polski. Meblościanka z pikasami” w nowym  łódzkim anturażu, stanęła niejako na nowo zapraszając do współpracy kolejnych projektantów i prezentując sporo wzorniczych nowości.  Jest to wspaniała możliwość kontynuacji działań duetu Czyńska/Petryczko, która stawia się na żywy kontakt z widzem.

Wystawa „Dom Polski. Elementarz Dizajnu” to także po raz kolejny  pretekst do podjęcia dyskusji na temat regionalnej tożsamości, której  przedmioty nierzadko stają się emanacją. Design to wszak nie tylko  piękny, użytkowy przedmiot, ale także bohater dzisiejszego i niegdysiejszego świata.

Wśród eksponatów znajdują się topowi przedstawiciele polskiego dizajnu  10 dekad – nie brakuje kultowego „RM 58” Romana Modzelewskiego,  „Tulipana” Teresy Kruszewskiej, autorskiej ceramiki Danuty Duszniak,  Marka Cecuły, zjawiskowego szkła prof. Zbigniewa Horbowego, Jana  Sylwestra Drosta, kultowych figurek Lubomira Tomaszewskiego,  „Ploppa” Oskara Zięty, ale i nowych, komplementarnych obiektów –  figurek Moniki Skorupskiej z MOSKO czy współczesnych projektów  obiektów meblowych Tomasza Augustyniaka czy Krystiana Kowalskiego.

Partnersko projekt wsparli giganci polskiego wzornictwa  przemysłowego oraz producenci kultowych i współcześnie doskonałych  form tj: Fabryka Porcelany AS Ćmielów, VZÓR, Zięta Studio,  Modus Design Marek Cecuła, Comforty, FAMEG, NOTI, Nurt,  MOSKO. 

Wystawa potrwa do 23.05.2021r. i oglądać ją można w kompaktowym kontenerze  ekspozycyjnym na terenie Łódź Design Festival  przy ul. Tymienieckiego 3 w Łodzi. 

Wystawa „Dom Polski. Elementarz dizajnu”

Organizator: MiastoHolizm Stowarzyszenie 

Kierownik artystyczny projektu: Monika Petryczko 

Kuratorka wystawy: Małgorzata Czyńska 

Aranżacja wystawy, grafika: Ewa Kaziszko – MOTIF studio Video: Czarna Mewa Studio

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

new-element.svg

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.