Luty w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie

9 lutego

Persony. Wystawa rysunku Jolanty Artiuch

Od 9 lutego 2021 w witrynach ProMediów (al. Wojska Polskiego 2) można oglądać wystawę rysunku Jolanty Artiuch.

Autorka o sobie i swojej wystawie: Nazywam się Jolanta Artiuch, mam 18 lat i jestem uczennicą Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im.Constantina Brancusiego w Szczecinie. Dziedziną plastyczną, którą zajmuję się najdłużej, jest rysunek, co zaowocowało wystawą. Jako jej temat wybrałam portret, ponieważ wierzę, że nawet w najprostszej formie obiecuje on coś więcej niż dwuwymiarową podobiznę. Za modeli posłużyli mi najbliżsi – rodzina, przyjaciele. Przez być może zbyt sentymentalne podejście do życia urastają oni w moich oczach do rangi najważniejszych osobistości, niepowtarzalnych person – stąd tytuł wystawy.

 

Dzień Bezpiecznego Internetu

Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu, który przebiega pod hasłem “Działajmy razem”, obchodzić będziemy 9 lutego 2021. Z tej okazji organizatorzy przygotowali spotkanie online, webinarium i szereg prelekcji tematycznych. Wydarzenia będą się odbywały przez cały miesiąc – oczywiście online.

Spotkanie z Wojciechem Orlińskim

9 lutego (wtorek) o godz. 18.00 o (nie)bezpieczeństwie internetu i zmianach, które wywołuje w społeczeństwie porozmawiają Wojciech Orliński i Michał R. Wiśniewski. Spotkanie odbędzie się w formie live’a na Facebooku.

Wojciech Orliński to polski dziennikarz, publicysta i pisarz, działacz związkowy, autor książek podróżniczych, fantastycznych i publicystycznych. Od 1997 pracuje w „Gazecie Wyborczej”, gdzie pisze głównie na tematy związane z kulturą masową i internetem. Jest biografem Lema oraz autorem m. in. książek „Człowiek, który wynalazł internet. Biografia Paula Barana” i „Internet. Czas się bać”.

Michał Radomił Wiśniewski to polski pisarz, publicysta, popularyzator mangi, anime i fantastyki w Polsce, autor komiksów i poeta. W 2019 roku wydał książkę „Wszyscy jesteśmy cyborgami. Jak internet zmienił Polskę”.

Link do wydarzenia online:

https://www.facebook.com/MiejskaBibliotekaPublicznaWSzczecinie

OK, Google! Fake newsy i postprawda

11 lutego (czwartek) godz. 18.00 odbędzie się webinarium “OK, Google! Fake newsy i postprawda, czyli na co uważać w kontaktach z AI i nie tylko”

Nowe technologie ułatwiają życie, a nowe media upraszczają kontakty z ludźmi i dotarcie do całej wiedzy tego świata. Czy na pewno? Organizatorzy zapraszają do rozmowy na temat tego, jak wspaniałym źródłem wiedzy i informacji jest internet oraz… jak bardzo to popsuliśmy. Uczestnicy wspólnie z prowadzącymi zastanowią się co robić, by nie wpaść w pułapkę fake newsów oraz baniek informacyjnych i czy to w ogóle możliwe, a także jak nie dać się oszukać sztucznej inteligencji. Na webinarium zaprasza Marta Kostecka.

Link do wydarzenia online:

https://zoom.us/j/91920995646?pwd=bCtiSVFob0NSRTJpMEZjbEoxM3F2Zz09

Dzień Bezpiecznego Internetu w ProMediach

Zespół ProMediów proponuje cykl prelekcji tematycznych

– Historia internetu w pigułce,

– “Niewidzialna waluta”, Bitcoin – nowa forma płatności czy zagrożenie,

– Slang internetowy nowym językiem,

– Być kulturalnym w sieci – o zasadach netykiety,

– Pułapki i zagrożenia w sieci (dorośli i seniorzy) – przykłady z życia.

Prelekcje będą publikowane wraz z dodatkowymi materiałami na fanpage’u filii na Facebooku.

Link do wydarzenia online: https://www.facebook.com/salonliterackiProMedia

15 lutego

#LOVE. Spotkanie z Olgą Kamińską

Nadchodzi święto zakochanych, czyli Walentynki. Przyspieszony oddech, głośne bicie serca, motyle w brzuchu. Każdy zna ten stan. Ale jak kochać w czasach Tindera? Na to i inne pytania odpowie Olga Kamińska, autorka książki “#Love. Jak kochać w XXI wieku”. Spotkanie odbędzie się dzień po święcie miłości, czyli 15 lutego (poniedziałek) o godz. 18.00 na żywo na profilu biblioteki na Facebooku.

https://www.facebook.com/MiejskaBibliotekaPublicznaWSzczecinie

Spotkanie poprowadzi Anna Rutkowska. Wydarzenie oczywiście jest bezpłatne.

Olga Kamińska, doktorka psychologii i autorka popularnego podcastu:

  • pomoże ci zrozumieć chemię i biologię miłości na podstawie przykładów z twoich ulubionych seriali z Netflixa,
  • wyjaśni, dlaczego uzależniamy się od drugiej osoby,
  • udowodni, że nie zakochujemy się od pierwszego wejrzenia, tylko od pierwszego zapachu,
  • poradzi, jak wyleczyć złamane serce,
  • a co najważniejsze: da poparte badaniami wskazówki, jak budować trwały i namiętny związek w XXI wieku.

Jej książka to współczesny przewodnik po miłości, który pokaże ci, że możesz znaleźć spełnienie – tam gdzie poprzednie pokolenia nawet nie szukały.

OLGA KAMIŃSKA – doktorka psychologii, wykładowczyni SWPS, badaczka, popularyzatorka i pasjonatka neuronauki, autorka podcastu „#LOVE. Miłość w XXI wieku”. W swojej pracy łączy wyniki badań naukowych z praktyką. Prowadzi zajęcia i warsztaty z zakresu miłości, rozumienia emocji, bliskich relacji. Miłośniczka gór, natury i spontanicznych wyjazdów.

22 lutego

Taktownie o Komiksie: Folklor

Na kolejne spotkanie online dyskusyjnego klubu komiksowego – Taktownie O Komiksie zapraszamy 22 lutego (poniedziałek) o godz. 18.00 na platformie ZOOM.

Tematyka spotkania: Folklor w komiksie.

Link do ZOOMa:

https://zoom.us/j/94879451094?pwd=Q21TbGt5d2I4U1J4bnRiVzhZTTR3dz09

Korzystając z formuły dyskusyjnych klubów książki, zapraszamy na comiesięczne spotkania poświęcone rozmowom o komiksach. Interesują nas zarówno komiksy nowe, jak i klasyczne, tradycyjne oraz te nowatorskie. Dyskutujemy o publikacjach europejskich, amerykańskich, a także japońskich. Na spotkania zapraszamy w każdy ostatni poniedziałek miesiąca.

Cykl organizowany jest przez Stowarzyszenie POP-ART oraz Miejska Bibliotekę Publiczną w Szczecinie

23 lutego

O depresji bez tabu

23 lutego obchodzimy Dzień Walki z Depresją. Depresja jest uznawana za jedną z chorób cywilizacyjnych. Wielu ludzi choruje, bo nie nadąża za pędem, który sami stworzyliśmy. Tego dnia zapraszamy na spotkanie z Agnieszką Szablicką, autorką książki „Podróż. Notatki z psychoterapii”.  Rozmowę poprowadzi Michalina Tobiaszewska.

Książka powstała na bazie notatnika, który założyła na początku psychoterapii na oddziale psychiatrycznym. W notatniku zapisywała sobie główne myśli na życie, wątki, przemyślenia do zapamiętania, wszystko to, co chciała ze sobą zabrać na życie. W książce je uporządkowała i pokazała świat widziany osoby chorej i zdrowiejącej – opowiedziała, jak to jest w najgorszym momencie i jak to jest, kiedy zaczynasz coraz lepiej funkcjonować. Chciała pokazać, jak wygląda wychodzenie z depresji od środka i dać promyk nadziei, że jest to możliwe. Więcej o książce autorka opowiada tutaj: https://youtu.be/uVgvnwHh0fo

Autorka o książce: „Podróż. Notatki z psychoterapii” to opowieść o mojej drodze przez sześcioletnią psychoterapię – najpierw na oddziale leczenia nerwic i depresji w Szczecinie, potem w terapii indywidualnej. Napisałam tę książkę, aby dać nadzieję osobom, które leczą się na depresję i nerwicę, że dzięki własnej wytrwałej pracy nad sobą, można z tej choroby wyjść. Napisałam ją również dla osób, które mają kogoś z depresją w najbliższym otoczeniu, aby pokazać, jak wygląda świat osoby chorej i osoby zdrowiejącej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

new-element.svg

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.