Styczeń w Miejskiej Bibliotece Publicznej

W styczniu większość filii funkcjonować będzie w stałych godzinach, z wolnym dostępem do półek. Pracownicy dbają o bezpieczeństwo Czytelników zgodnie z obowiązującymi zasadami (limity osób, odstęp, dezynfekcja, zakrywanie nosa i ust). Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej Biblioteki www.mbp.szczecin.pl

W pierwszym miesiącu nowego roku przygotowali dla swoich Czytelników różne aktywności, które w większości będą obywać się online, na wszystkie wstęp wolny.

Ferie w bibliotece


Zdalnie, ale nie banalnie! Pod takim hasłem organizatorzy chcą przeprowadzić tegoroczne atrakcje uczestników ferii w  bibliotece. Proponują m. in. quizy, prelekcje oraz wspólne eksperymentowanie. Wszystko w przestrzeni wirtualnej. Na FB Biblioteki pojawiać się będą materiały przygotowane przez pracowników trzech filii (4, 28 i ProMedia). Organizatorzy zapraszają na ich fanpage na Facebooku , na którym codziennie będą publikować posty w ramach dwóch cykli: „Przygoda za przygodą” – propozycje książek, które warto przeczytać i „O zwierzętach, które zmieniły świat” – cykl zajęć czytelniczo-plastycznych. 5 i 7 stycznia o godz. 13.00 odbędą się live’y, w których bibliotekarze przeprowadzą wraz z osobami oglądającymi, eksperymenty z wykorzystaniem tego, co mamy w naszych domach.
12 i 14 stycznia godz. 13.00 wyemitują dwa interaktywne quizy poprzedzone krótkimi prelekcjami poświęconymi spędzaniu czasu wolnego w różnych kulturach.

Wystawa

Od 8 stycznia w witrynach ProMediów (al. Wojska Polskiego 2) będzie można oglądać wystawę „Przekaż światu ciekawość” Karola Pabicha. Autor jest osobą głuchoniewidomą, więc prace związane są z tym, jak postrzega i doświadcza on wszystkiego co wokół. Wystawa dostępna będzie do 5 lutego. „Nie boję się wyzwań, lubię poznawać miejsca i ludzi, szukać z nimi alternatywnych sposobów komunikacji. Jestem studentem III roku grafiki projektowej na Akademii Sztuki w Szczecinie. Dzięki tej możliwości maluję, rysuję, rzeźbię, tworzę prace wklęsłodrukowe, plakaty i inne projekty graficzne. Rozwijam się i eksperymentuję z różnymi technikami. Interesują mnie nowe technologie, komunikacja miejska. Marzy mi się Wieża Eiffla i założenie własnej pracowni. W tym roku będę bronił pracy licencjackiej i zdawał egzaminy na studia magisterskie. Trzymajcie za mnie kciuki” – mówi o sobie Karol Pabich.

Biblioteka dla klimatu


14 stycznia o godz. 18.00 odbędzie się promocja książki “Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu” – spotkanie online z autorami książki Jakubem Małeckim i Julitą Mańczak, które poprowadzi Aleksandra Kardaś. Potrafią śpiewać nocą. Są nawet na Marsie. Skrywają prastare bakterie i wirusy z czasów, gdy po Ziemi chodziły mamuty. Lodowce – to od nich zależy nie tylko przyszłość Ziemi, ale także nasza codzienność. Jedyny taki reportaż o lodzie i zmianie klimatu, który odpowiada na pytania nawet najbardziej zaciekłych geeków klimatycznych. Jakub Małecki podczas wspólnej wyprawy za koło podbiegunowe rozmawia z Julitą Mańczak o swojej pasji. Na Spitsbergen regularnie przyciąga go hipnotyzujące piękno lodowców. Tam bada życie i zdrowie lodowych gigantów.

Kryminał szczeciński

Kryminały to jedne z najchętniej czytanych i wypożyczanych książek. Kiedyś zazdrościliśmy Wrocławowi jego powieści kryminalnych. Dziś już nie musimy. Jako szczecinianie, też mamy wiele powieści tego gatunku, pokazujących nasze miasto. A co najważniejsze – mamy wspaniałych pisarzy, którzy je tworzą. Diana Brzezińska, Leszek Herman oraz Marek Stelar – autorzy kryminałów będą gośćmi 28 stycznia 2021 r. (czwartek) o godz.18.00. Uczestnicy spotkają się na profilu FB Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie. Rozmowę poprowadzi Krzysztof Lichtblau (Pan od książek).

Porozmawiajmy o komiksie


Po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią organizatorzy powracają ze spotkaniami  dyskusyjnego klubu komiksowego – Taktownie O Komiksie. Póki co będą one miały charakter online. Uczestnicy spotkają się 25 stycznia (poniedziałek) o godz. 18.00 na platformie ZOOM. Na pierwszym spotkaniu w nowym roku chcą podsumować rok 2020 i porozmawiać na jakie nowości komiksowe czekają w roku 2021.
Link do ZOOM
Miniony rok to przede wszystkim nowa rzeczywistość. Wielu artystów komiksowych w swoim stylu opisywało ją w swoich social mediach, ale także ukazała się antologia komiksu pandemicznego. Festiwale komiksowe nie odbyły się lub odbyły się w charakterze online. Bez wątpienia jednak ukazało się wiele ciekawych komiksów. Które z nich były
najciekawsze, a które na to miano nie zasługują. Cykl organizowany jest przez Stowarzyszenie POP-ART oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Szczecinie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

new-element.svg

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.