„OKOlice Literatury” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie

W dniach 25-27 września 2020 zachęcamy do udziału w drugiej edycji festiwalowych spotkań z literaturą non-fiction „OKOlice Literatury”. Tematem przewodnim tej edycji będą granice i pogranicza.

W ciągu trzech dni festiwalowych (piątek-niedziela) organizatorzy zapraszają do trzech filii Miejskiej Biblioteki
Publicznej w Szczecinie, na wydarzenia ujęte w trzy bloki tematyczne. Zaplanowali spotkania autorskie z twórcami literatury faktu i panele dyskusyjne z udziałem autorów i ekspertów. Liczą na aktywny udział publiczności w tych dyskusjach – także udział ONLINE. Ubiegłoroczny festiwal utwierdził ich w przekonaniu, że potrafią one być naprawdę zajmujące. Trzy spośród wydarzeń będą tłumaczone na język migowy. Na uczestników czekają też dwa wydarzenia towarzyszące: spacer tematyczny i spektakl teatru stolikowego. Dla dzieci przygotowano interaktywne spotkanie autorskie, warsztaty pisarskie, a dla młodszej młodzieży warsztaty literacko-graficzne. Pierwszego dnia, który przebiegnie pod hasłem „Europa bez granic”, uczestnicy spotkają się między innymi z Agnieszką Wójcińską, podyskutują z Ziemowitem Szczerkiem i Jurijem Andruchowyczem, a młodzież spotka się na warsztatach prowadzonych przez Bogusia Janiszewskiego i Maxa Skorwidera.

Drugi dzień, zatytułowany „Polska. Ludzie i terytorium” upłynie  na spotkaniach autorskich (m.in. z Cezarym Łazarewiczem) i na dwóch dyskusjach: o życiu na pograniczach, przenikaniu się kultur i o funkcjonowaniu społeczeństwa poszukującego swojego miejsca między centrami, często na granicy, między wsią a miastem. Dla dzieci organizatorzy przygotowali spotkanie interaktywne z Katarzyną Ryrych i warsztaty z Danielem Odiją.

Dzień trzeci poświęcony zostanie tematyce „Świat. Pogranicze w ogniu”. Przygotowane zostanie spotkanie online z Pawłem Smoleńskim i panel dyskusyjny „Konflikty na ziemi bez granic”, a na zakończenie teatr stolikowy, dotyczący życia na pograniczu, poszukiwania własnej tożsamości, w wykonaniu Ewy Sobczak i Ewy Sobiech.
Wydarzeniem towarzyszącym będzie spacer z przewodnikiem Tomaszem Wieczorkiem.

W związku z obecną sytuacją, część  gości będzie uczestniczyć online, na wydarzenia będą obowiązywać bezpłatne wejściówki, a na warsztaty dla dzieci i młodzieży, zapisy. Ilość miejsc w związku z tym będzie ograniczona – tym bardziej organizatorzy proszą zgłaszać się po wejściówki tylko wtedy, gdy będziecie pewni swojej obecności na wybranym wydarzeniu.

Proszą również pamiętać o przestrzeganiu reżimu sanitarnego (maseczki, dezynfekcja rąk, zachowanie odstępu).

Partner
Wydawnictwo Czarne

Patroni medialni
portal wSzczecinie.pl
portal SzczecinCzyta.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

new-element.svg

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.