Koncert Grünebergowski

Już 7 czerwca 2020 o godzinie 19.00 w kościele pw. Świętego Ducha w Szczecinie-Zdrojach odbędzie się pierwszy w tym roku „Koncert Grünebergowski”, zatytułowany: „Od Barnima Dobrego do Krzystka Pierwszego, czyli 777 lat Szczecina”.

Gośćmi niedzielnego wydarzenia będą szczecińscy instrumentaliści: Jakub Stefek (organy) oraz zespół Karłowicz Ensemble w składzie: Elżbieta Fabiszak-Dąbrowska i Karolina Hyla-Wybraniec (skrzypce), Magdalena Micke (altówka), Klara Świdrów (wiolonczela) oraz Karol Nasiłowski (kontrabas). Muzycy wykonają kompozycje Luigiego Boccheriniego, Edwarda Griega, Louisa Lewandowskiego, Carla Loewego, Sergiusza Prokofiewa i Mikołaja Rimskiego-Korsakowa.

Przedsięwzięcie, współfinansowane przez Miasto Szczecin, ma także na celu popularyzację dorobku szczecińskiego rodu budowniczych instrumentów muzycznych – Grünebergów. Słynną rodzinę zaliczano do grona najwybitniejszych europejskich organmistrzów, a instrumenty z Grodu Gryfa wyjeżdżały od 1782 roku m.in. do Meklemburgii, Rosji, Afryki Południowej, Islandii i na Pomorze. W fabryce przeprowadzano też renowacje, rozbudowy i  unowocześniano cenne eksponaty, np. w Kamieniu Pomorskim (katedra św. Jana Chrzciciela) i Lipawie (Łotwa). Organy lipawskie po przebudowie Barnima Grüneberga były przez dziesiątki lat największym w Europie instrumentem z mechaniczną trakturą (cztery manuały, 131 rejestrów i ponad 7 tys. piszczałek).

Muzyczne wieczory w Zdrojach odbywają się dzięki przeprowadzonemu w roku 2015 remontowi 120-letnich organów Grüneberga, dokonanemu przez znaną berlińską firmę organmistrzowską Karl Schuke Berliner Orgelbauwerkstatt GmbH. Organy ze Zdrojów wpisano w roku 2016 na listę zabytków Pomorza Zachodniego.

Zbiórkę pieniędzy na prace restauratorskie zainicjowali ks. Ryszard Szymanik, Rada Parafialna Kościoła oraz Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia. Obecnie cenną inicjatywę organizacji koncertów kontynuuje ks. Piotr Kurzaj – proboszcz Parafii w Zdrojach. Miejski Ośrodek Kultury w Dąbiu jest współorganizatorem „Koncertów Grünebergowskich”.

 

W związku z pandemią Covid-19, podczas wydarzenia obowiązywać będą wszystkie zarządzenia i zalecenia wydane przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny w sprawie organizacji mszy w kościołach

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

new-element.svg

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.