Frankofonia w Szczecinie

2 marca 2020 roku godz. 18.00 INKU, al. Wojska Polskiego 90 Projekcja filmu franc. „Comme un lion”  (Jak lew), dramat z 2012 r, w reżyserii Samuel Collardey. Film z polskimi napisami. Wstęp wolny.

15-letni Mitri mieszka w senegalskim miasteczku. Jak wszystkie nastolatki w jego wieku, gra w piłkę nożną, snując marzenia o karierze w Barcy czy Chelsea. Kiedy zostaje dostrzeżony przez łowcę talentów, wierzy, że otrzymał życiową szansę. Aby jednak móc zaprezentować się przed wielkimi klubami europejskimi, Mitri potrzebuje pieniędzy. Rodzina oddaje chłopcu wszystkie oszczędności i zadłuża się, aby mu pomóc. Kiedy jednak Mitri przyjeżdża do Paryża, zostaje porzucony i nie ma grosza przy duszy. Nie potrafi znieść myśli o hańbie, jaką okryłby się powracając do rodzinnej wioski. Zaczyna się więc jego podróż w pogoni za marzeniami o karierze piłkarskiej, która wymagać będzie od niego ogromnej zaradności.


18 marca 2020 roku  Godz.  14.00 Wydział Humanistyczny US, al. Piastów 40b, bud. IV Motywacyjne aspekty nauki języka francuskiego. Promocja francuskiego szkolnictwa wyższego i studiowania we Francji.

Perspektywy studiów we Francji, programy stypendialne, warunki studiowania i korzyści wynikające ze znajomości języka francuskiego w przyszłej karierze zawodowej przedstawi Eliza Łuczyńska z Instytutu Francuskiego w Warszawie.


godz. 18.00 Alliance Française, ul. Żubrów 1/u9 „Wycieczka po napoleońskim Szczecinie”

spotkanie w języku polskim poprowadzi Marian Kalemba.  Opowieść o tym, jak wyglądał Szczecin ponad 200 lat temu,  losach pojedynczych ludzi rzuconych w wir wielkiej historii i innych ciekawostkach związanych z francuskim etapem w  historii miasta.


23 marca 2020 roku godz. 18.00 INKU, al. Wojska Polskiego 90 
Projekcja filmu szwajcarskiego „Tambour battant” (Uderz w bęben), komedia z 2019 r. w reżyserii Francois Christophe Marzal. Film z polskimi napisami. Wstęp wolny.

Pokaz odbywa się przy współpracy z Ambasadą Szwajcarii. 

Wczesną wiosną 1970 roku mała wioska Monchoux w Valais przeżywa niezwykłe poruszenie. Czy to z powodu głosowania nad prawem wyborczym dla kobiet? A może z powodu zbliżającego się referendum w sprawie wydalania cudzoziemców? Nie, gorzej: rozpada się miejscowa orkiestra dęta! Połowa wioski obwinia Aloysa, a druga połowa – Pierre’a. Początkowo jedynie muzyczny konflikt, przeradza się w debatę polityczną i nie oszczędza miłości…


23 oraz 24 marca 2020 roku Alliance Française, ul. Żubrów 1/u9
godz. 16.30konkurs „Plume d’or”

dla uczestników kursów w Alliance Francaise. Konkurs organizowany przez Stowarzyszenie „Défense de la langue française” odbywający się  pod patronatem Jacky Deromedi,  Pani Senator reprezentującej Francuzów mieszkających poza terytorium Francji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

new-element.svg

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.