Książnica Pomorska zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu ,,Dziedzictwo przyrodnicze Pomorza Zachodniego” we wtorek 25 lutego o godz. 17.00 (Sala im.Stanisława Badonia). O sekretnym życiu mokradeł, bagien i torfowisk opowie Karolina Bloom z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego.
,,Jelita i mózg są połączone. Niedawno wykazano, że dysbioza jelitowa,czyli nierównowaga w mikroflorze, ma swój udział w powstaniu depresji i stanów lękowych. Co ciekawe, leczenie ukierunkowane na skutki dysbiozy podziałało korzystnie wśród pacjentów opornych na konwencjonalne leczenie przeciwdepresyjne.”
Wernisaż jest skierowany do wszystkich zainteresowanych tym, w jaki sposób mikroorganizmy jelit potrafią sterować naszymi neurotransmiterami i wpływać na nasz nastrój.
Wykład Mileny Hałko w ramach cyklu „Szlachetne zdrowie…” będzie miał miejsce we wtorek 25 lutego 2020 r. o godz. 11:00.
Milena Hałko – absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie na Wydziale Medycyny i Stomatologii. Członek Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita „J-elita”a także działacz społeczny i kulturalny. Gorąca popularyzatorka wiedzy o mikrobiocie człowieka. W osi jej zainteresowań naukowych leżą przede wszystkim dwa narządy: jelita i mózg. Zgadza się z twierdzeniem, że nie tylko „zdrowie” zaczyna się w jelitach, ale także nasza kondycja psychiczna, wygląd, pamięć, czy nawet – zachowanie, czy to jacy jesteśmy.
Serdecznie zapraszamy!