Czytaj PL – największa taka akcja promująca czytelnictwo rusza już po raz piąty!

Największa w Polsce – najpewniej także na świecie – akcja promująca czytelnictwo potrwa do końca listopada 2019. W całej Polsce, w wybranych miejscowościach, pojawiły się darmowe wypożyczalnie e-booków dostępne dla każdego. W Szczecinie można z nich skorzystać we wszystkich  filiach bibliotecznych oraz na przystankach komunikacji miejskiej.

Aby zachęcić do czytania, nie wystarczy o nim mówić, trzeba udowodnić, że każdy może znaleźć książkę dla siebie. Dlatego nie chodzi tylko o ułatwienie dostępu do książek, ale należy dobrać lektury dostosowane do upodobań konkretnych odbiorców oraz umożliwić im wygodne czytanie. Większość z nas korzysta ze smartfonów czy tabletów, dlatego organizatorzy akcji otwierają dostęp do publikacji za pomocą tych urządzeń. Na plakatach i nośnikach znajdą się kody QR dające dostęp do 12 bestsellerów. Wystarczy zeskanować kod, aby do końca listopada cieszyć się darmowymi e-bookami i audiobookami. Wśród tytułów biorących udział w akcji każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie. 

 

Bezpłatnie czytano już na 4 kontynentach, w 16 krajach, a w tym roku do partnerów dołączyło 6 nowych miast. W edycji 2019 poziom czytelnictwa pomogą zwiększyć stworzeni przez Jana Kallwejta superbohaterowie i superbohaterki reprezentujący moce, jakie można zdobyć dzięki czytaniu. Każda z postaci patronuje jednej z 12 udostępnianych bezpłatnie książek, wśród których znajdują się m.in. dzieła Wiesława Myśliwskiego, Remigiusza Mroza, Marka Krajewskiego i Holly Black. 

Czytaj PL trwa przez cały listopad.

W tym roku, tak jak poprzednio, Czytaj PL towarzyszy akcja „Upoluj swoją książkę”, której pomysłodawcą jest Instytut Książki. Jej ambasadorami zostało 1400 uczniów ze szkół średnich w całej Polsce. Wyposażeni w specjalne koszulki z napisem „Jestem pod wpływem czytania” będą udostępniać za darmo książki swoim znajomym za pomocą umieszczonego na nich kodu QR. 

Dla czytelników superksiążek przygotowano także nagrody. W konkursie „Zostań emisariuszem książek – dziel się z ludzkością supermocami” do zdobycia będą czytniki PocketBook, bony do Woblinka, koszulki oraz smartfony. Wystarczy jedynie wydrukować plakat akcji i powiesić go w swojej miejscowości w widocznym miejscu. Gadżety będzie można wygrać także u patrona Czytaj PL – portalu Lubimy Czytać.

 

Na czytelników czeka 12 e-booków i 10 audiobooków. Od kryminałów poprzez książki obyczajowe aż po reportaż – w puli udostępnionych publikacji każdy znajdzie coś dla siebie. „Ucho igielne” Wiesława Myśliwskiego będzie idealną pozycją dla miłośników literatury z najwyższej półki. Długo wyczekiwana powieść jednego z najważniejszych polskich pisarzy jest poruszającą lekturą podejmującą wątek ludzkiego losu, pamięci i historii. Fanom kryminałów polecamy „Listy zza grobu” Remigiusza Mroza i uhonorowaną Nagrodą Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej „Skazę” Roberta Małeckiego. Pierwsza to książka z nowej serii autora, opowiadająca o tajemnicach kryjących się w małych miasteczkach. Druga to część mistrzowskiej, mocnej i mrocznej serii Małeckiego. „Okrutny książę” Holly Black szczególnie przypadnie do gustu osobom lubiącym fantastykę. Miłośnicy powieści obyczajowych mogą wybrać książkę Magdaleny Witkiewicz, a fani reportażu zbiór Tomasza Michniewicza. A tym, którzy nie będą mogli się zdecydować, co przeczytać, pomoże jedyny istniejący książkowy chatbot na Messengerze. Na podstawie preferencji czytelnika dobierze najlepszą lekturę oraz podpowie, jak pobrać bestsellery.

Czytaj PL opiera się na tych samych zasadach, co zawsze. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Następnie zeskanować kod QR znajdujący się np. na każdym plakacie. 

Czytaj PL jest organizowane w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

 

Lista dostępnych książek:

 1. Remigiusz Mróz „Listy zza grobu” (Wydawnictwo Filia)
 2. Magdalena Witkiewicz „Jeszcze się kiedyś spotkamy” (Wydawnictwo Filia)
 3. Holly Black „Okrutny książę” (Wydawnictwo Jaguar)
 4. Paulina Łopatniuk „Patolodzy” (Wydawnictwo Poznańskie)
 5. Marek Krajewski „Dziewczyna o czterech palcach” (Wydawnictwo Znak)
 6. Tomek Michniewicz „Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata” (Wydawnictwo Otwarte)
 7. Jakub Małecki „Nikt nie idzie” (Wydawnictwo SQN)
 8. Wojciech Tochman „Pianie kogutów, płacz psów” (Wydawnictwo Literackie)
 9. Robert Małecki „Skaza” (Wydawnictwo Czwarta Strona)
 10. Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury 4” (Wydawnictwo Znak)
 11. Jeff Haden „Mit motywacji” (Wydawnictwo Marginesy)
 12. Wiesław Myśliwski „Ucho igielne” (Wydawnictwo Znak)

 

Organizatorzy Czytaj PL: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Woblink.

Partner strategiczny: Instytut Książki.

Patronat honorowy: Minister Edukacji Narodowej.

Wydawcy: Filia, Jaguar, Wydawnictwo Poznańskie, Znak, Wydawnictwo Otwarte, SQN, Wydawnictwo Literackie, Czwarta Strona, Marginesy.

Miasta partnerskie: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Legnica, Opole, Poznań, Wrocław, Białystok, Toruń, Katowice, Łódź, Częstochowa, Lublin, Rzeszów, Olsztyn, Przemyśl, Słupsk, Zielona Góra, Płock, Szczecin

Miasta Literatury UNESCO biorące udział w akcji: Obidos, Dublin, Notthingam, Lwów, Iowa City, Barcelona, Reykjavik, Seattle

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

new-element.svg

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.