Kolejna podwórkowa mozaika w Szczecinie!

Podwórka nie muszą być szare i smutne. Mogą je ozdabiać mozaiki! Właśnie powstała kolejna.

Za najnowszą szczecińską mozaiką stoją artyści i animatorzy ze Stowarzyszenia OSWAJANIE SZTUKI i kolektywu Dobre Praktyki. To oni od jakiegoś czasu przywracają zapomnianą mozaikową tradycję, ozdabiając schowane w czeluściach Śródmieścia podwórka wyjątkowymi obrazkami stworzonymi z ceramicznych resztek. Nie są to reprezentacyjne i łatwo dostępne przestrzenie, ich realizatorzy specjalnie wybierają takie, które nie tylko mogą zostać przy pomocy artystycznych działań upiększone, ale też zyskać nową, sąsiedzką funkcję. „Wybieramy zapomniane, pomazane wulgaryzmami i mową nienawiści ściany, które następnie stają się nośnikiem nowego, bardziej pozytywnego komunikatu” – tłumaczy Paulina Stok-Stocka z OSWAJANIA SZTUKI, inicjatora całego przedsięwzięcia.

Mają na swoim koncie już dwie ozdobione ściany – jedną za dawnym kinem KOSMOS, drugą w podwórku przy ul. Bałuki 17. Mozaiki powstają w dialogu z mieszkańcami, bo każdorazowo dziewczyny z kolektywu Dobre Praktyki przygotowują 3 projekty, inspirowane historią danego miejsca, z których następnie okoliczni mieszkańcy i użytkownicy przestrzeni wybierają ten do realizacji. Dlatego na ścianach pojawiły się już nawiązania do przestrzeni kosmicznej, a także wielkie hasło: miłość.

Teraz czeka nas odsłonięcia kolejnej, największej jak do tej pory mozaiki. Na ponad 20 m2 powstało wyjątkowe PODWÓRKO, czyli projekt wybrany przez mieszkańców. „Spotkaliśmy się tam zresztą z bardzo ciepłym przyjęciem” – mówi Ada Krawczak z OSWAJANIA SZTUKI i kolektywu Dobre Praktyki – „Dlatego teraz chcemy się odwdzięczyć i zapraszamy zarówno sąsiadów, jak i wszystkich mieszkańców Szczecina na odsłonięcie wspólnego dzieła. Tym bardziej, że jego realizacja była możliwa dzięki wszystkim, którzy oddali swój głos  na naszą inicjatywę konkursie w ramach Programu SPOŁECZNIK, bo to z tego źródła uzyskaliśmy środki”.

Już wkrótce młodsza siostra KOSMOSU i MIŁOŚCI oficjalnie ujrzy światło dzienne. Lokalizacja pozostawała do tej pory tajemnicą, dlatego uczestnicy wydarzenia wspólnie ruszą pod właściwy adres. „Spotykamy się 17 listopada (niedziela) o godz. 13.00 przy ul. Kazimierza Pułaskiego 10 (pod budynkiem Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT). Stamtąd przejdziemy wspólnie na PODWÓRKO. Będziemy wdzięczni za punktualne przybycie i mamy nadzieję, że będziecie z nami!” – zachęcają dziewczyny.

 

Mozaika PODWÓRKO powstała przy finansowym wsparciu ze środków Program Społecznik. Działanie jest realizowane w ramach projektu „ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki. Miejsce aktywności i wsparcia wspólnot lokalnych obszaru rewitalizacji”, koordynowanego przez Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI i współfinansowanego przez Miasto Szczecin w związku z projektem pn. „Rewitalizacji obszaru przestrzeni publicznej i zabudowy śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego w Szczecinie”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

new-element.svg

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.