Festiwal Tkaniny: Warsztat – Podstawy haftu krzyżykowego

„Tkanina nie jedno ma imię i niejedną barwę” 

Już niedługo w Szczecinie czwarta edycja Festiwalu Tkaniny. W tym roku hasłem wiodącym będzie wielowymiarowość. W trakcie festiwalu odbędą się wystawy, multimedialny pokaz mody, a także warsztaty prowadzone przez uznanych artystów związanych z tkaniną. Pokażą, że tkanina to nie tylko materiał lecz również odrębna dziedzina sztuki.

Zapraszamy na warsztaty z podstaw haftu krzyżykowego. Każdy z uczestników będzie mógł nauczyć się prostych zasad działania igły i nitki na bawełnianej kanwie. Instruktorki przystępnie wytłumaczą podstawowe zasady i pokażą wiele ciekawych rozwiązań i sztuczek hafciarskich.

Technika haftu krzyżykowego jest bardzo popularna, znana od wieków i ma dziesiątki odmian w zależności od lokalnej tradycji, zastosowanej tkaniny i rodzaju nici. Możemy wyszywać zarówno na rzadkiej kanwie siatkowej jak i na gęstym płótnie. Podstawowy ścieg krzyżykowy polega na wykonaniu rzędu półkrzyżyków, a następnie pokryciu ich drugim rzędem skierowanym w przeciwną stronę. Podstawową zasadą jest to aby wszystkie półkrzyżyki kryjące były skierowane w tę samą stronę (aby faktura haftu była jednolita). Haft możemy wzbogacić używając kolorowej kanwy lub różnych kolorów nici w ściegach kryjących.

Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli wykonać hafty na woreczkach na zioła lub prezenty a także element dekoracyjny na pocztówki okolicznościowe.

Wszelkie materiały do warsztatu zapewnia organizator.

Warsztaty poprowadzą Jolanta Sobolewska oraz Agnieszka Kaczmarska zgrany duet dwóch szczecińskich artystek zajmujących się szerokim wachlarzem działań z tkaniną artystyczną. Ich pasją jest również haft na tkaninie.

 

CO: Warsztat – Podstawy haftu krzyżykowego

GDZIE: INKU Szczeciński Inkubator Kultury

KIEDY: 26 października (sobota)

GODZINA: 10:00-13:30

ORGANIZATORZY: Stowarzyszenie Media Dizajn, INKU Szczeciński Inkubator Kultury, Aleksandra Gisges-Dalecka, Gmina Miasto Szczecin

PATRONAT MEDIALNY: Radio Szczecin, wSzczecinie.pl, ECHO Szczecina, Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Dziennikarzy RP “Pomorze Zachodnie”, Portal Rynek i Sztuka, Portal Kultura i Sztuka, Prestiż, Blog Sztuka w Szczecinie

PARTNERZY: Akademia Sztuki w Szczecinie, Wydział Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie, Galeria R+, Książnica Pomorska, ID1 Studio, OBRAZOWNIA Joanna Woźna, Smart Metering, Monitorowanie24

KURATOR FESTIWALU: Aleksandra Gisges-Dalecka

INSTRUKTOR: Jolanta Sobolewska, Agnieszka Kaczmarska

KOSZT: 35 zł  ( płatne na konto po otrzymaniu faktury)

ILOŚĆ UCZESTNIKÓW: 12 osób (wiek bez ograniczeń – dzieci poniżej 6 roku życia pod opieką rodziców)

KONTAKT: Specjalistka ds. animacji i promocji Magda Roman

adres e-mail: mroman@mediadizajn.pl

tel: 91 424 04 64

ZAPISY: Wypełniony formularz należy przesłać na adres: biuro@inkubatorkultury.szczecin.pl

Zapisy obowiązują do 21 października (poniedziałek) 2019 r.

Formularz zgłoszeniowy do pobrania:

Formularz Zgłoszeniowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

new-element.svg

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.