Festiwal Tkaniny: Warsztat -Patchworkowe sztuczki

Festiwal Tkaniny już po raz czwarty w Szczecinie! Od 28 września do 30 października czeka nas prawdziwe święto tkaniny w naszym mieście. W tym roku tematem przewodnim będzie wielowymiarowość. 

Podczas trwania festiwalu odbędą się wernisaże, multimedialny pokaz mody oraz liczne warsztaty związane z tkaniną, która zdaniem organizatorów jest odrębną, aczkolwiek często zapomnianą dziedziną sztuki. Festiwal ma na celu wywołanie dyskusji nad kondycją i miejscem tkaniny we współczesnej sztuce i designie. Kuratorem festiwalu jest uznana szczecińska projektantka, Aleksandra Gisges-Dalecka.

WARSZTAT PATCHWORKOWE SZTUCZKI

Patchwork to sposób na ż(sz)ycie. W rzeczywistości to sposób zszywania tkanin, kawałków różnych wielkości, tworzących wzór. Historia patchworku sięga daleko wstecz. Oczywiście szycie patchworku zmieniało się wraz z rozwojem techniki. Najpierw było to ręczne szycie, potem maszynowe. Maszyny też się zmieniały. Począwszy od maszyn z napędem na korbkę, na pedał, napędzane silnikiem elektrycznym, i tak dalej… Współcześnie to już cały dział techniki ze specjalistycznymi maszynami do szycia, do pikowania. Sklepy z tkaninami specjalnymi do szycia patchworków, z nićmi różnego rodzaju, sprzętem ułatwiającym krojenie, odmierzanie, szycie, pikowanie… Patchwork to nie tylko narzuta na łóżko. Możemy uszyć sobie nawet obraz na ścianę idąc już bardziej w stronę Quilt Art. Zasadą podstawową jest by patchwork miał top, wypełnienie i spód, a więc, by składał się z trzech warstw połączonych ze sobą pikowaniem.

Instruktorki szyją patchworki już prawie 15 lat. Rozpoczynały od wykonywania kołderek dla dzieci w projekcie „Kołderka za jeden uśmiech”. Teraz są już doświadczonymi quilterkami. Agnieszka szyje w większości klasyczne patchworki, ja zaś bardziej artystyczne. Szyję nawet widokówki ze Szczecina. Obie uczestniczymy w różnych projektach i wystawach w kraju i za granicą. Współorganizowały pierwszą w naszym mieście, ogólnopolską wystawę patchworkową, która odbyła się w 2016 roku. 

O WARSZTATACH

Na poziomie amatorskim nie potrzeba wielu gadżetów, by uszyć dla siebie poduszkę, kołderkę dla dziecka, narzutę na łóżko, podkładkę na stół czy nawet ciekawą w formie i wzorze, torbę na zakupy. 

Na warsztatach dla dorosłych uczestnicy uszyją wraz z instruktorkami torebki z ciekawym wzorem patchworkowym lub z aplikacją. Organizatorzy zapewniają ciekawe zestawy tkanin. Proszą o przywiezienie maszyn do szycia. 

Wszelkie materiały do warsztatu zapewnia organizator.

CO: Warsztat – Batik miodowy na gorąco

GDZIE: INKU Szczeciński Inkubator Kultury

KIEDY: 11 października (piątek)

GODZINA: 17:00-20:00

ORGANIZATORZY: Stowarzyszenie Media Dizajn, INKU Szczeciński Inkubator Kultury, Aleksandra Gisges-Dalecka, Gmina Miasto Szczecin

PATRONAT MEDIALNY: Radio Szczecin, wSzczecinie.pl, ECHO Szczecina, Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Dziennikarzy RP “Pomorze Zachodnie”, Portal Rynek i Sztuka, Portal Kultura i Sztuka, Prestiż, Blog Sztuka w Szczecinie

PARTNERZY: Akademia Sztuki w Szczecinie, Wydział Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie, Galeria R+, Książnica Pomorska, ID1 Studio, OBRAZOWNIA Joanna Woźna, Smart Metering, Monitorowanie24

KURATOR FESTIWALU: Aleksandra Gisges-Dalecka

INSTRUKTOR: Jolanta Sobolewska, Agnieszka Kaczmarska

KOSZT: 35 zł  ( płatne na konto po otrzymaniu faktury)

UCZESTNICY: 12 osób (młodzież,dorośli)

KONTAKT: Specjalistka ds. animacji i promocji Magda Roman

adres e-mail: mroman@mediadizajn.pl

tel: 91 424 04 64

ZAPISY: Wypełniony formularz należy przesłać na adres: biuro@inkubatorkultury.szczecin.pl

Zapisy obowiązują do 6 października (niedziela) 2019 r.

Formularz zgłoszeniowy do pobrania:

Formularz Zgłoszeniowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

new-element.svg

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.